دانلود اپلیکیشن اندروید

روستاها در نیم درصد درآمد شهرداری‌ها بابت ترویج کتاب دیده نشدند

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس گفت: در مناطق شهری نیم درصد درآمد شهرداری سهم کتابخانه های عمومی است که این موضوع در روستاها دیده نشده است.

روح الله منوچهری در آئین برپایی باشگاه مقاله خوانی «خدمات کتابخانه های عمومی به کودکان در مناطق روستایی» که ظهر دوشنبه به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس و در راستای همایش ملی کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی برگزار شد با بیان اینکه به دلیل اهمیت فعالیت کتابخانه های عمومی در مناطق روستایی نخستین نشست مقاله خوانی در شیراز به این موضوع اختصاص یافت، گفت: ۲۶ درصد جمعیت کشور روستایی است که بیش از ۲۰ میلیون نفر را شامل می‌شود همچنین یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در جامعه عشایری ایران زندگی می‌کنند که از این میان بیشترین جامعه عشایری و بخش قابل توجه‌ای از جامعه روستایی، در استان فارس است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این نشست با تصریح اینکه دولت تکلیف دارد برنامه‌هایی در حوزه ترویج کتابخوانی در مناطق روستایی و عشایری داشته باشد، اضافه کرد: این در حالی است که بیش از ۶۰۰ کتابخانه عمومی معادل ۲۵ درصد کتابخانه های نهاد، روستایی است و از این میان ۵۰ کتابخانه در فارس مشغول است.

وی با تصریح اینکه کتابخانه روستایی همواره در فراز و نشیب بوده‌اند، گفت: بودجه کتابخانه های روستایی بخشی است که مورد غفلت قرار گرفته و در این حوزه با مشکل مواجه هستیم؛ در مناطق شهری نیم درصد درآمد شهرداری سهم کتابخانه های عمومی است که این موضوع در روستاها دیده نشده است.

منوچهری اظهار امیدواری کرد: با مرور این مقاله و استفاده از مباحث گامی کوچک در اعتلای خدمات کتابخانه های عمومی در روستاها برداریم.

نخستین نشست از سلسله نشست‌های باشگاه مقاله خوانی (ژورنال کلاب) در کتابخانه های عمومی فارس، با بررسی و ارائه مقاله‌ای با موضوع «خدمات کتابخانه های عمومی به کودکان در مناطق روستایی» برگزار شد. روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، احمد شعبانی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و نایب رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران؛ محمدرضا قانع، رئیس انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی شاخه فارس و امین ایزدپناه استاد بخش فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه شیراز در این نشست حضور داشتند.

نخستین باشگاه مقاله خوانی در شیراز با هدف بررسی «خدمات کتابخانه های عمومی به کودکان در مناطق روستایی» تشکیل شد.

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top