دانلود اپلیکیشن اندروید

سند مهندسی فرهنگی کشور طبق بیانیه گام دوم اجرا شود.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سید سعیدرضا عاملی  در شورای فرهنگ عمومی فارس با موضوع بررسی نقشه فرهنگی کشور با اشاره به موضوع کرونا گفت: ترس و اضطراب بیش از بیماری فضا را گرفته است و همین می‌تواند سبب گسترش بیماری شود، این یک مشکل جهانی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ما زمانی که نمی‌توانیم مسئله‌ای را حل کنیم به دیگران اعتراض می‌کنیم، فرهنگ در طول زمان مفهومش تغییر کرده و در طول زمان معانی زیادی داشته است اما در کل، فرهنگ بخش خاصی از روش زندگی مردم است.

وی با بیان اینکه سند مهندسی فرهنگی با حساسیت تدوین شده، بیش از سه هزار کارشناس بر روی آن کار کردند و در آن به ابعاد گسترده‌ای از زندگی اشاره شده است، عنوان کرد: تصور می‌کنیم با درست شدن شناخت، فرهنگ درست می‌شود اما ایمان سطحی از ایمان است، اگر به جنبه عاطفی و احساسی جامعه توجه نکنیم، مردم همراه نخواهند شد.

عاملی با بیان اینکه ارتباطات فرامحلی شده است، عنوان کرد: تمام افراد با فضای مجازی احساس "کسی بودن" دارند و احساس می‌کنند به یک جایگاه اجتماعی دست یافته‌اند، چیزی که در قرآن نیز به آن اشاره شده و جایگاه‌ها انسان‌ها را برابر دانسته است، باید در هر مسئله‌ای به تمام جنبه‌ها توجه کرد، مثلا اگر موضوع حجاب از دست رود در کنار آن ارزش‌های زیادی را از دست خواهیم داد.

این مقام مسئول بیان کرد: سند مهندسی فرهنگ عمومی چندین بار مورد بررسی قرار گرفته و بازنگری شده است و جلسات آن با ریاست ریاست جمهور و یا معاون اول وی مدیریت شده است، این شورا در سطح اجرایی بالایی تشکیل می‌شود و تاکنون چهار جلسه آن تشکیل شده است و اسناد مختلفی مانند اسناد ملی سینما، اسناد ملی موسیقی و غیره در آن درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۱۳ راهبرد کلان و ۳۰۰ برنامه اقدامی در این سند گنجانده شده است، گفت: در عرصه فرهنگی نمی‌توان نسبت به جنبه‌های مختلف مانند اقتصاد فرهنگ، هنر و غیره بی‌توجه باشیم، سند سعی کرده با یک جامعیت به این مسئله توجه کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: برنامه‌های پنج ساله کشور باید با سند فرهنگی گره بخورد، تمام مسئولان دستگاه‌ها بر اساس این سند موارد موجود را به اشتراک می‌گذارند و اولین سند جامع کشور است که تمام موارد با جزئیات در آن گنجانده شده است.

عاملی خاطرنشان کرد: مسئول اجرای سند فرهنگی کشور، شورای فرهنگ عمومی با ریاست امام جمعه مراکز استان‌ها است، بنابراین تصمیم به تدوین لایحه استانی سند فرهنگ عمومی گرفته شد تا طبق آن برنامه‌ها بر اساس اولیت‌های استان‌ها اجرا شود، فارس دارای ظرفیت‌های معنوی و اجتماعی بالایی است اما در کنار آن آسیب‌های اجتماعی نیز در فارس جدی است، طبق این لایجه، سند بر اساس هر استان بهینه‌سازی می‌شود.

وی با بیان اینکه گام دوم انقلاب اسلامی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، افزود: در بیانیه گام دوم انقلاب، نگاه ارزشی انقلابی است و به آن نگاه توصیه‌ای نمی‌کنم، در گام دوم انقلاب هدف قرار داده شده و سند چشم‌انداز ۴۰ ساله درنظر گرفته است و خودسازی در آن به صورت ویژه مورد تاکید قرار گرفته است، باید به مردم توجه کرد، یک طرفه و بدون توجه به نیازهای مردم نمی‌توان برای آنان برنامه ریخت، به طور مثال اگر ما در اقتصاد موفق نشویم در سایر حوزه‌ها نیز موفق نخواهیم شد.

عاملی متذکر شد: تمدن نوین اسلامی، عنصری است که در گام دوم مورد توجه قرار گرفته است بنابراین در سند مهندسی فرهنگی باید بر اساس گام دوم پیش برویم.

در ادامه محمد آقاسی دبیر و معاون نظارت و برنامه‌ریزی ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تشریح اصول، اهداف و راهبردهای کلان، بخش‌ها، مبانی و جزییات سند مهندسی فرهنگی پرداخت.

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top