دانلود اپلیکیشن اندروید

احداث واحدهای صنایع معدنی مرتبط با مواد معدنی موجود در استان رونق بیشتری خواهد گرفت.

مهندس ایزدی : میزان حقوق دولتی وصولی از معادن استان فارس در ده ماه سالجاری به میزان 307 میلیارد ریال با 29.5% رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است.رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به اینکه معادن نسل جدیدی از فعالیت های اقتصادی است و در اقتصاد مقاومتی محور فعالیت های تولیدی به شمار می رود به بررسی قابلیت ها و توانمندی های معدنی فارس پرداخت وگفت: بر اساس ویژگی های زمین شناسی معدنی هم اینک از 37 نوع ماده معدنی شناسایی شده در استان فارس 23 نوع از جمله : سنگ آهک، مارن، سنگ گچ، مرمریت، سنگ چینی، خاک نسوز، خاک صنعتی، نمک آبی و سنگی، سیلیس، کوارتزیت، منگنز، سرب، روی، کرومیت، باریت، سنگ آهن، مس، گرانیت در حال بهره برداری است.
مهندس حمید رضا ایزدی ، در خصوص قابلیت ها و توانمندی های معدنی فارس بیان کرد: تنوع مواد معدنی قابل برداشت، انواع سنگ های تزئینی و نما با مزیت صادراتی و تولید در حدود ۱۸ درصد از کل تولید کشور، وجود انواع خاک های نسوز و صنعتی، منابع عظیم انواع مصالح ساختمانی، کشف ذخایر دولومیت در جنوب استان فارس ، وجود پتانسیل های سنگ آهن در شرق فارس ، همچنین معادن فلزی استان از جمله این قابلیت ها است.
ایزدی اضافه کرد: 643 معدن فعال با سرمایه گذاری 7275 میلیارد ریال و اشتغال 8335 نفر در حال بهره برداری در استان فارس فعالیت می نمایند که این معادن ذخیره ای معادل 3265 میلیون تن را دارا می باشند و سالانه بیش از 50 میلیون تن مواد معدنی از آن استخراج می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس ادامه داد: سالجاری در بخش معدن 34 پروانه بهره برداری اکتشاف و 15 فقره گواهی کشف و 42 پروانه بهره برداری صادر شده است.
وی ادامه داد : فارس از نظر تعداد معادن رتبه ۴ از نظر میزان استخراج رتبه ۴ و از نظر ذخایر معدنی جایگاه 7 کشور را در اختیار ‌دارد و از جمله استان هایی است که بالاترین میزان کشف‌های معدنی کشور را به خود اختصاص داده ‌است و در حوزه اشتغال معدنی هم جزو استان‌های برتر کشور ‌محسوب می شود که در جهت تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده در معادن استان،احداث واحدهای صنایع معدنی مرتبط با مواد معدنی موجود در استان رونق بیشتری خواهد گرفت.
ایزدی تصریح کرد: همچنین ایجاد واحدهای صنایع معدنی که مواد معدنی مورد نیاز آن ها از معادن استان قابل تامین می باشد،علاوه بر جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و تکمیل زنجیره تولید ارزش افزوده،اشتغال پایداری را ایجاد خواهد کرد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در ادامه در خصوص برگزاری شورای معادن استان گفت: در سال 98 شورای معادن استان 2 جلسه برگزار شد که 43 مصوبه داشته است که از این تعداد 32 مصوبه اجرایی شده و 11 مصوبه در حال پیگیری می باشد.
وی در خصوص معادن کوچک مقیاس گفت: طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به عنوان یکی از طرح‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت) نهضت راه‌اندازی معادن کوچک) در حوزه اقتصاد مقاومتی لحاظ شده و در شرایط فعلی، یکی از نقاط قوت و امید بخش در ایجاد اشتغال پایدار، توسعه صادرات، تقویت زنجیره‌های تامین و ایجاد ارزش در بخش معدن و ایجاد فرصت‌های مناسبی برای معرفی سرمایه گذاری‌های مرتبط با بخش معدن و شفاف سازی و ساده سازی فرآیندهای حضور و مشارکت در جامعه معدنی کشور است و استان فارس دراین خصوص فعالیتهای خوبی را با همکاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ایمیدرو ، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و بخش خصوصی را دنبال نموده است.
وی همچنین اضافه کرد در سال گذشته ( 97 13)میزان حقوق دولتی وصولی از معادن استان 351 میلیارد ریال بوده و در 10 ماهه سال جاری (1398 )نیز 307 میلیارد ریال وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 29.5% رشد داشته است.

 

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top