دانلود اپلیکیشن اندروید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس خبر داد: راه‌اندازی باشگاه کشاورزان نمونه فارس در آینده‌ای نزدیک


 رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس از راه‌اندازی باشگاه کشاورزان نمونه استان در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: استفاده از ظرفیت تشکل کشاورزان نمونه و ساماندهی کشاورزان به عنوان مشاوران مسئولان استان و شهرستان‌ها در این باشگاه دنبال می‌شود.

 

محمدمهدی قاسمی یکشنبه ٢٧ بهمن در آیین نکوداشت تقدیر از برترین‌های بخش کشاورزی در فارس با بیان اینکه بهره‌وری از آب باید بیش از دو برابر چیزی که امروز استفاده می‌کنیم، باشد، گفت: این مهم با بگارگیری علم و دانش و دانش بنیان کردن کشاورزی که از نظام بهره برداری، تشکل‌ها و تهیه نهاده‌های اولیه تولید آغاز می‌شود و تا مدیریت تولید و بازار ادامه می‌یابد، عملی می‌شود.

او تاکید کرد: اگر نظام بهره‌برداری ما سنتی خرده مالکی باشد کماکان مشکلات برقرار خواهد بود و در این صورت امکان بهره مندی از فنون نوین برای کشاورز خرد میسر نخواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس ادامه داد: باید بپذیریم که در قالب تشکیلات و نظام‌های بهره برداری خودمان را ساماندهی کنیم.

قاسمی عدم وجود زنجیره‌های تولید و فناوری در عرصه کشاورزی را یک اشکال بزرگ دانست و گفت: اگر زنجیره‌های تولید در استان ایجاد کرده بودیم امروز شاهد این نبودیم که علی‌رغم اینکه با زحمات و کمبود نهاده‌ها، تولیدات خوبی را رقم زده‌ایم اما درآمد کشاورز ناچیز باشد.

او تاکید کرد: تشکل‌های ما باید هسته اجرایی زنجیره‌های تولید شوند البته هسته‌هایی که برآمده از جامعه کشاورزی و منتخب و مورد اعتماد کشاورزان باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امسال بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان در عرصه‌های حمایتی برای دولت در این استان هزینه ایجاد شد، افزود: دولت نیز با تمام توان، علی‌رغم شرایط مالی حاکم بر کشور تلاش کرده تا از بخش کشاورزی حمایت کند.

قاسمی اضافه کرد: امید است با برنامه ریزی‌های بهتر و حمایت‌های موثرتر، عرصه کشاورزی را پر رونق تر ببینیم و بهره وری را افزایش دهیم.

او یادآور شد: امکان تولید و کشت و کار در صورت متوسل شدن به روش‌های علمی و نظام نوین ترویج که مورد حمایت دولت است، وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: طی سال‌های اخیر به مسئله نظام نوین ترویج بسیار پرداخته شده و در صدد هستیم تا دانش در هکتار را با بسیج محققین و حضور آنها در دوره‌های آموزشی، مراکز خدماتی، در جمع کشاورزان و طرح‌های الگویی افرایش دهیم تا دانش و تجربه را به کشاورزان انتقال دهند.

قاسمی عنوان کرد: امروز در عرضه‌های تولیدی که به صورت پهنه‌ای تقسیم بندی شده‌اند، کارشناسان ما حضور پیدا می‌کنند تا ارتباط نزدیکتری با کشاورزان داشته باشند و مسائل آنها را حل و فصل کنند.

او با بیان اینکه بهبود حمایت‌های دولتی و هدفمند شدن آنها در راستای استراتژی‌های مختلف دستور کار قرار گرفته، گفت: در حوزه گلخانه که یکی از استراتژی‌های اساسی استان فارس به دلیل کمبود آب است نیز از محل بند الف تبصره ۱۸ و در سال گذشته از محل طرح توسعه روستایی، توسعه قابل توجهی داشته‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس ادامه داد: تا هدفگذاری ما که تولید کل کشت سبزی و صیفی استان از فضای باز به گلخانه‌ای است، راه طولانی در پیش داریم اما این حرکت شروع شده و در حال سرعت گرفتن است.

قاسمی همچنین از کشاورزان پیشرو خواست تا در راستای ترویج استراتژی‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی که به طور خاص در استان فارس دنبال می‌شود، کمک و مبادرت به کشت گلخانه‌ای کنند.

او گفت: قدردان زحمات و تلاش‌های همه کشاورزان فارس هستیم که با کشاورزی دانش بنیان، بهره گیری از علم و دانش و طبیعت خاصی که فارس دارد همواره تلاش کرده‌اند که خوش بدرخشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس یادآور شد: امروز بیش از ١٠ درصد امنیت غذایی کشور وابسته به استان فارس است.

 

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top