دانلود اپلیکیشن اندروید

رئیس ستاد انتخابات استان فارس: وزارت کشور در مورد هیئت اجرایی انتخابات شیراز تصمیم می‌گیرد

سید احمد احمدی‌زاده یکشنبه ١٧ آذر در  کنفرانس خبری بیان کرد: از پایان اردیبهشت ماه امسال ستاد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری در فارس با اولویت قراردادن سلامت انتخابات، آغاز به کار کرد و با آسیب شناسی‌های انجام شده از انتخابات‌های قبلی تلاش خود را برای برگزاری یک انتخابات سالم و امن، با حضور و مشارکت حداکثری مردم، معطوف کرده است.

 رئیس ستاد انتخابات فارس اعلام کرد که به دلیل عدم موافقت دادستان شیراز با لیست اعلامی فرمانداری این شهرستان مبنی بر معرفی ٣٠ معتمد برای تشکیل هیئت اجرایی حوزه انتخابیه شهرستان‌های شیراز و زرقان، پرونده تشکیل این هیئت به همراه مستندات و پیوست اسامی معتمدین به وزارت کشور ارسال شده تا وزارت متبوع با هماهنگی هیئت نظارت مرکزی لیست هیئت اجرایی شیراز را اعلام کنند.

سید احمد احمدی‌زاده یکشنبه ١٧ آذر در یک کنفرانس خبری بیان کرد: از پایان اردیبهشت ماه امسال ستاد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری در فارس با اولویت قراردادن سلامت انتخابات، آغاز به کار کرد و با آسیب شناسی‌های انجام شده از انتخابات‌های قبلی تلاش خود را برای برگزاری یک انتخابات سالم و امن، با حضور و مشارکت حداکثری مردم، معطوف کرده است.

رئیس ستاد انتخابات فارس همچنین با اشاره به پیش بینی ٣ هزار و ٣٠٣ شعبه اخذ رأی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان، خاطرنشان کرد: با احتساب شعبه های اخذ رأی انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان، مجموعا بیش از ٦ هزار و ٤٠٠ شعبه اخذ رأی در دوم اسفندماه پیش بینی شده است.

احمدی زاده با بیان اینکه فرآیند رأی گیری در ١٥ حوزه اصلی و ٧٨ انتخابیه فرعی فارس انجام خواهد شد، اضافه کرد: تمام مراحل انتخابات در حوزه های اصلی و فرعی استان فارس به جز حوزه انتخابیه شیراز و زرقان در بحث تشکیل هیئت اجرایی، انجام شده است.

او با تاکید بر اینکه تمام مراحل تشکیل هیئت اجرایی شیراز در چارچوب قانون براساس روز شمار و تقویم زمانبندی انجام شده اما به دلیل اینکه دادستان لیست ٣٠ نفره پیشنهادی را امضا نکرد، پرونده برای تعیین تکلیف به وزارت کشور ارجاع شده است، گفت: برابر با قانون در موعد مقرر لیست ٣٠ نفر معتمد با امضای فرماندار شیراز و مدیرکل ثبت احوال فارس به هیئت نظارت ارسال شد، اما هیئت نظارت به دلیل نبود امضای دادستان، آن را برگشت داد و خواستار اصلاح شد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری فارس ادامه داد: مجددا فرمانداری شیراز با استناد به فرآیند قانونی انتخابات و طی مکاتبه با استانداری و برگزاری جلسه ای با حضور دادستان نسبت به بررسی لیست ٣٠ نفره اقدام کرد اما پس از کش و قوس های تشکیل هیئت اجرایی انتخابات شیراز و زرقان، دادستان باز هم لیست فرمانداری را امضا نکرد و خواستار اضافه شدن لیست ١٠ نفره به لیست پیشنهادی شد و در نهایت تنها ١٤ نفر از اسامی پیشنهادی، یعنی ١٠ نفر از لیست پیشنهادی دادستان و ٤ نفر از لیست پیشنهادی فرماندار را تایید کرد و از آنجا که برای تشکیل هیئت اجرایی حد نصاب افراد تایید شده باید به ٢٠ نفر برسد و همچنین به دنبال عدم موافقت مجدد دادستان، لیست به همراه مستندات به وزارت کشور جهت تعیین تکلیف ارسال شده است.

احمدی زاده تاکید کرد که به دلیل مصلحت نظام و آرامش و همدلی استان، به دنبال انسجام هستیم و راهی جز این نداریم تا انتخابات در فضایی آرام برگزار شود.

او عنوان کرد: پس از تایید وزارت کشور و هیئت نظارت مرکزی، هیئت اجرایی انتخابات شهرستانهای شیراز و زرقان به فوریت با دستور فرماندار شیراز تشکیل خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات فارس همچنین با بیان اینکه هیئت اجرایی اقلیت های دینی در شیراز نیز تشکیل شده است، گفت: فارس حوزه فرعی از حوزه اصلی اصفهان برای انتخابات اقلیت های دینی مشخص شده است.

احمدی زاده با تاکید بر اینکه نگاهمان معطوف به سلامت و امنیت انتخابات و نهایتا مشارکت بالا است، عنوان کرد: از آنجا که صیانت از رای مردم به عنوان حقالناس محسوب میشود، لذا محکم پای رأی مردم می ایستیم.

او ادامه داد: مردم ما فهمیم و با درک هستند و شرایط را به خوبی میدانند و به دنبال مجلسی کارآمد با سه کارکرد قانونگذاری، نظارت و رسیدگی به مسائل حوزه انتخابیه هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از حضور ١٩٠ هزار رأی اولی در استان خبر داد و گفت: در سطح استان به طور تقریبی ٣ میلیون و ٥٠٠ هزار نفر واجد شرایط هستند که یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفر از این تعداد از حوزه انتخابیه شیراز و زرقان واجد شرایط رأی هستند.

احمدی زاده از ثبت نام نهایی ٩١٢ داوطلب شرکت در انتخابات آخر سال در استان خبر داد و عنوان کرد: ۲۷ نفر نیز در موعد قانون ثبت نام، نسبت به نامنویسی اقدام کرده اند و ثبت نام نهایی آنها در حال انجام است که این تعداد داوطلب نیز احتمالا به لیست اضافه می شوند.

او با بیان اینکه از تعداد کل ثبت نام کنندگان نهایی ٩٥ نفر زن و مابقی مرد هستند، گفت: در دور دهم مجلس ٧٢٧ نفر در سطح استان متشکل از ٦٥٠ مرد و ٧٧ نفر زن و در دور نهم نیز ٣٧٤ نفر داوطلب در ترکیب ٣٤٨ نفره مرد و ٢٦ نفره زن ثبت نام کرده بودند.

رئیس ستاد انتخابات فارس ادامه داد: ١٧٠ نفر از ٩١٢ نفر ثبت کننده نهایی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس در فارس در میانگین سمی ٣٠ تا ٣٥ سال و دو نفر در سنین ٧١ تا ٧٥ سال قرار دارند و مابقی در میان این دو رده سنی هستند.

 احمدی زاده همچینن اعلام کرد که ٣٠ نفر از افراد داوطلب دارای مدرک حوزوی، ١٢١ نفر دکترا، ٦٩٦ نفر فوق لیسانس و ٦٦ نفر دارای مدرک لیسانس هستند. ٢٠٦ نفر از این تعداد داوطلب شرکت کننده در انتخابات پایان سال سابقه داوطلبی و ٣٣ نفر نیز سابقه نمایندگی دارند.

او ادامه داد: ٩ نفر از داوطلبان شرکت کننده در فارس اهل سنت و ٩٠٣ نفر شیعه هستند

به گفته معاون استاندار فارس، ١٢٥ نفر از افراد شرکت کننده فرهنگی، ١١٢ نفر استاد دانشگاه، ٨٤ نفر بازنشسته، ٢٢ پزشک، ١٤ نفر روحانی، ٣١١ نفر کارمند، ١٣ نفر نماینده مجلس، ٤٢ نفر وکیل و قاضی، ٩٠ نفر شغل آزاد، ٢٠ نفر بیکار و مابقی سایر هستند.

احمدی زاده همچنین گفت: داراب و زرین دشت با ٢١ نفر، لامرد و مهر ٢٦ و  جهرم و حفر ٢٦ نفر کمترین و شیراز و زرقان با ٣٧٠ داوطلب، پاسارگاد، ارسنجان و مردوشت ٦٦ نفر و کازرون و کوهچنار با ٦٠ داوطلب بیشترین تعداد داوطلبان ثبت نامی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را دارند.

معاون سیاسی استانداری فارس افزود: با توجه به گذشت سه روز از فرآیند قانونی ثبت نام در پنجمین دوره انتخابان میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در فارس تا روز دوم تنها ۲ نفر ثبت نام کرده‌اند.

 

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top