دانلود اپلیکیشن اندروید

کسب رتبه اول فارس در ارزیابی شاخص های سواد اموزی

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در کل گروه های جامعه نرخ سواد به حدود 90 درصد رسیده این در حالی است که متوسط باسوادی در کل دنیا حدود 84 درصد می باشد بنابراین ما 6 درصد از متوسط دنیا بالاتریم و این افتخار بزرگی در سواداموزی کشور است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس،علی رضا  نخعی در جلسه آموزشی کارشناسان سواد آموزی استان فارس با اشاره به اینکه فارس امسال 100 درصد میزان تعیین شده را تحت پوشش برده است  گفت : خوشبختانه استان فارس یکی از استان هایی است که نرخ سواد در آن بالاتر از میانگین کشوری است و در ارزیابی در شاخص ها استان فارس مقام اول را در کشور کسب کرده است.

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور محور کار سازمان سواد آموزی را  یک برنامه 5 ساله ریشه کنی بیسوادی با اولویت گروه هدف  10 تا 49 سال معرفی کرد  و گفت : بر اساس این برنامه طراحی دقیقی صورت گرفته است که در یک فاصله زمانی 5 ساله که تقریبا دو سال آن را پشت سر گذاشته ایم این مهم انجام شود

نخعی با اشاره به اینکه  2 میلیون و 300 هزار نفر بی سواد مطلق در سطح کشور داریم گفت : ان شاءاله این آمار   تحت پوشش قرار خواهند گرفت و امیدواریم بی سوادی در کل کشور کاهش پیدا کند و تمام تلاشمان این است که کار با تمام سختی هایی که دارد به نحو شایسته انجام شود .

وی گفت : سازمان سوادآموزی روی جامعه کم سواد هم حساسیتی دارد که در قالب دو دوره تحکیم و انتقال آنها را تحت پوشش قرار می دهند .

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور افزود :  هم افرادی که دوره سوادآموزی را درگذشته گذرانده اند و احساس نیاز شود که تکمیلی انجام شود و تعمیق سواد صورت پذیرد و هم اینکه افرادی که مایلند در دوره متوسطه ادامه تحصیل دهند اینها هم در دوره انتقال تحت پوشش قرار می گیرند .

نخعی ادامه داد : یکی از مشخصه های مهم برنامه ریشه کنی بی سوادی استفاده از تمام ظرفیت های ممکن چه در آموزش و پرورش و چه در خارج از آن برای تحقق این هدف است .

وی گفت : شناسایی بی سوادان بحث بسیار مهمی است که باید دستگاه های مختلف کمک کنند و  در این میان جذب بی سوادان و  ایجاد انگیزه در آنها مسئله مهم تری است .

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور  با اشاره به هم افزایی سایر دستگاه ها برای انجام نهضت بزرگ و عظیم سوادآموزی گفت  : سازمان سوادآموزی بحث آموزش را از طریق آموزش دهنده هایی که از طریق موسسه های غیردولتی در اختیار دارد انجام می دهد و حدود 35 دستگاه دولتی یا غیردولتی با سوادآموزی همکاری می کنند  .

نخعی گفت : نرخ باسوادی در گروه سنی 10 تا 49 سال در کشور به مرز 96 درصد رسیده است که عدد قابل توجهی است و  این رقم  در 7 استان به  بالای 98 درصد رسیده است .

وی افزود :  98 درصد در نرخ سواد بسیار مهم است چرا که ما گروه هایی را داریم که امکان حضورشان در کلاس های سواد آموزی نیست و شاید این گروه ها 2 درصد جامعه را شامل شود یعنی استان های که به مرز 98 درصد رسیده اند به نوعی به هدف نهایی دست پیدا کرده اند .

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور اذعان داشت : با تاکیدات بنیانگذار کبیر نظام اسلامی و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی  در جامعه اسلامی حتی یک بی سواد هم نباید وجود داشته باشد منتهی این  یک کار چندبعدی است و فقط مربوط به دولت وآموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی نیست بلکه  بخش عمده آن به خود افراد بی سواد بر می گردد به گونه ای که خودشان باید انتخاب کنند و حضور پیدا کنند و به ندای سوادآموزی لبیک گویند .

وی گفت : باید از هر فرصتی برای دعوت همگانی استفاده کنیم چه خود بی سوادان چه افرادی که می توانند در حضور سوادآموزان در کلاس هاس درس نقش ایفا کنند .

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور در خصوص  توانمند سازی آموزش دهندگان گفت : این مسئله از ضروریات است و سازمان نهضت سوادآموزی با برگزاری کارگاه های آموزشی قبل از ورود به آموزش دهندگان به کلاس و همین طور برگزاری جشنواره الگوهای برتر تدریس حین فعالیت آموزش دهنده ها و ایجاد یک رقابت سالم بین آنها سعی در تقویت مهارت های آن ها دارد .

نخعی با اشاره به اینکه 800 نفر ناظر در سطح کشور در حوزه سوادآموزی داریم گفت : این افراد به طور مستمر از کلاس های آموزشی و فرآیند آموزش بازدید می کنند .

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت : با کم شدن جامعه آمار بی سوادان مطلق به تدریج در صدد تغییر ماموریت سازمان و تسری فعالیت های آن به گروه قابل توجه بزرگسالانی است که از فرآیند آموزش رسمی به هر دلیل بازمانده اند و نیاز به آموزش های تکمیلی دارند.

نخعی با اشاره به اینکه  آمار واقع بینانه بی سوادان مطلق  عملا به زیر یک میلیون نفر رسیده است گفت : در چنین شرایطی برای اینکه از ظرفیت های سازمانی در آینده نزدیک استفاده بهینه کنیم بنا بر این است که در ماموریت ها تجدید نظر اساسی صورت پذیرد و گروه مخاطب به همه بزرگسالانی که نیاز به آموزش های تکمیلی دارند تسری پیدا کند .

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top