دانلود اپلیکیشن اندروید

اثبات عدم ابتلا به ویروس کرونا در دو مورد مشکوک در استان فارس

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: دو مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در فارس گزارش شد که خوشبختانه پس از معاینات لازم مشخص شد که هیچ کدام مبتلا به این نوع ویروس نیستند.

مهرزاد لطفی یکشنبه ١٣ بهمن در کارگروه اجتماعی فرهنگی سلامت زنان و خانواده استان فارس بیان کرد: ویروس ایجاد شده که منشا آن از چین آغاز شده تحت عنوان کرونا معروف است که جدیدترین نوع ویروس به شمار می‌رود.

او با بیان اینکه تاکنون بیش از ٢٥٠ نفر به دلیل ابتلا به این نوع ویروس جان خود را از دست داده‌اند، تاکید کرد: باید مراقب بیمارانی که سن بالا و دارای بیماری زمینه‌ای هستند، باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز دوره کمون این بیماری را یک تا ١٤ روز و گاهی تا ٢٣ روز اعلام کرد و گفت: برخلاف بیماری آنفلوانزا، این نوع ویروس از روی تنفس و پخش آن در هوا هم قابل انتقال است.

لطفی با بیان اینکه این نوع ویروس علائمی مانند تب و لرز و آبریزش بینی همانند سرماخوردگی دارد، تصریح کرد: این بیماری در حال حاضر دارو و واکسن ندارد و ممکن است تا دو سال تولید واکسن آن به طول بینجامد. در حال حاضر هیچ کجای دنیا واکسن مبارزه با این نوع بیماری تولید نشده است.

او اظهار کرد: کیت تشخیصی این بیماری از روز گذشته وارد کشور شده و برای مواردی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که مشکوک باشد، چرا که ٧٠ درصد کرونا ویروس‌ها همپوشانی دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین پیشگیری را بهترین راه مقابله با این بیماری ذکر کرد و گفت: باید از کسانی که مشکوک به بیماری هستند به ویژه چینی‌هایی که وارد کشور و استان فارس می‌شوند، دوری کرد.

لطفی یادآور شد: دستگاه‌های تب سنج لیرزی داریم و تمام مسافرانی که از طریق هوایی وارد استان می‌شوند را معاینه می‌کنیم.

او همچنین عنوان کرد: تاکنون هیچ مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در ایران به جز دو مورد مشکوک در استان یزد که یکی چینی و دیگری آلمانی بود گزارش نشده که خوشبختانه پس از قرنطینه این دو مورد و انجام آزمایش‌های لازم، عدم ابتلای آنها به کرونا اعلام شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: علائم ابتلا به کرونا ویروس همانند آنفلوانزاست اما با این تفاوت که کرونا با یک گلودرد و آبریزش بینی ساده شروع می شود و نهایتا به عفونت می‌انجامد.

عبدالرسول همتی افزود: آنفلوانزا دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند اما کرونا ویروس مستقیما ریه بیمار را هدف قرار می‌دهد و برخلاف آنفلوانزا از تنفس و صحبت بین دو فرد هم قابل انتقال است.

او گفت: کشندگی کرونا ویروس از آنفلوانزا بسیار کمتر است اما راه سرایت آن سریع تر است.

همتی تاکید کرد: ایجاد آرامش در جامعه استراتژی مهم ما در دانشگاه علوم پزشکی شیراز است و اگر مردم راههای خود مراقبتی را بدانند به راحتی می‌توانند آن را کنترل کنند.

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top