دانلود اپلیکیشن اندروید

استاندار فارس: جهاددانشگاهی همواره خوش‌فکر و تاثیرگذار بوده/ خبرهای خوب واکسنی تا یکماه آینده

 

استاندار فارس، جهاددانشگاهی را نهادی خوش فکر و تاثیرگذار دانست که از ابتدای تاسیس تاکنون، اقدامات زیربنایی در زمینه‌های علمی در بخش‌های پزشکی، صنعتی و فرهنگی را اجرایی کرده است.


 

دکتر عنایت‌الله رحیمی در جلسه رونمایی از سیستم ضدعفونی کننده دستگاه‌های آی تی ام، که توسط یکی از تیم‌های منش تحت پوشش جهاددانشگاهی فارس طراحی و ساخته شده است، گفت: جهاددانشگاهی در دوره‌های مختلف همواره با کاری جهادی، تهدیدها را به فرصت تبدیل و اقداماتی اثرگذار و ماندگار انجام داده است.

او با اشاره به اقدامات اجرایی شده توسط موسسه رویان جهاددانشگاهی، خاطرنشان کرد: ایده های اجرایی شده توسط جهاددانشگاهی از سال‌های گذشته تاکنون این تشکیلات را به یک نهاد پیشرو در مباحث علمی و دانش بنیان تبدیل کرده است ، که دارای مقبولیت بالایی نزد افکار عمومی است.

رحیمی با استقبال از اقدام نوآورانه جهاددانشگاهی استان فارس در طراحی و ساخت سیستم ضدعفونی کننده دستگاه‌های آی تی ام، گفت: این اقدامات که ابتکار عمل نهادهایی نظیر جهاددانشگاهی را بیشتر نمود می‌دهد، تبدیل تهدیدها به فرصت محسوب می‌شود و قطعا از آن حمایت خواهیم کرد.

استاندار فارس از لزوم همراهی بانک‌ها و دیگر سازمان‌ها و نهادهایی که استفاده از این سیستم برای آنها ضرورت دارد را یادآور و متذکر شد: به حتم با توجه به نگاه علمی و مبتکرانه‌ای که وجود دارد، امکان ارتقاء و مناسب سازی این سیستم برای استفاده در اماکن مختلف وجود خواهد داشت.

 

فارس پیشرو در مبارزه با کروناویروس

استاندار فارس در ادامه و با اشاره به اقدامات برنامه ریزی و اجرایی شده در راستای مبارزه با شیوع کروناویروس در این استان، گفت: تلاش کرده‌ایم تصمیمات را با نظر و مشورت متخصصان حوزه‌های مختلف اتخاذ کنیم.

او ادامه داد: تصمیمات و برنامه‌های اجرایی شده برای مبارزه با کروناویروس، متاثر از جلسات متعدد با حضور پزشکان متخصص و سازمان‌های نظام پزشکی، نظام پرستاری و نظام داروسازی و مدیران بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان فارس بوده است.

رحیمی همراهی مردم ، مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در مبارزه با بیماری کووید19 در فارس را مطلوب و آن را عاملی اثرگذار در پیشرو بودن فارس نسبت به سایر استان‌ها در کنترل موارد ابتلا و کاهش مرگ ناشی از این بیماری قلمداد کرد.

پائین بودن آمار فوت ناشی از کووید19 در فارس

استاندار فارس خاطرنشان کرد: امروز و در حالیکه میانگین مرگ براثر بیماری کووید 19 در کشور ما و بسیاری از کشورهای جهان حدود 6 درصد موارد ابتلای تایید شده است، در فارس این عدد حدود 2.1 درصد است و فارس با در نظر گرفتن نسبت وسعت و جمعیت، به لحاظ شیوع و موارد فوت در رده‌ بیست و چهارم کشور قرار دارد.

او با اشاره به افزایش آمار تعداد مبتلایان تایید شده کووید19 در فارس طی روزهای اخیر، تصریح کرد: افزایش آمار مبتلایان به دلیل شدت گرفتن شیوع نیست بلکه به دلیل اقدامات خوب انجام شده در زمینه افزایش تعداد آزمایشگاه‌ها و افزایش جامعه آماری و حجم بالاتر جامعه هدف برای نمونه گیری هاست.

اجرای طرح بیماریابی فعال در فارس

استاندار فارس با یادآوری اینکه موفقیت کره جنوبی در مبارزه با کروناویروس به دلیل اقدامات انجام شده در بیماری یابی بوده است، گفت: در روزهای ابتدایی شیوع بیماری در فارس ما منتظر می ماندیم تا بیماران به سراغ سیستم بهداشتی درمانی بیایند اما اکنون جامعه هدف تغییر کرده و سیستم بهداشتی درمانی سراغ بیمار رفته و در صورت مثبت بودن آزمایش، حلقه اطراف بیمار هم کنترل می‌شود.

رحیمی، فعال شدن سیستم بیماریابی در فارس را اقدامی شایسته ارزیابی و آن را دلیل افزایش تعداد آمار موارد مثبت کووید 19 در این استان دانست و گفت: دانشگاه علوم پزشکی در فارس عملکرد مطلوبی داشته است.

تولید موادضدعفونی کننده و ماسک

او در ادامه به ایده ها اقدامات اجرایی شده در زمینه تولید مواد ضدعفونی ، تولید ماسک و دستکش اشاره و خاطرنشان کرد: طی هفته‌های اخیر 13 کارخانه با تغییر خط تولید، محصولات ضدعفونی کننده به بازار عرضه کردند که همین موضوع کاهش قیمت این محصولات را در برداشته است.

استاندار فارس گفت: در ابتدای شیوع کروناویروس، میزان توان تولید روزانه محلول و ژل ضدعفونی کننده در فارس حدود 10 تن بود اما به همت فعالان بخش صنعت، امروز به بیش از 100 تن در روز امکان تولید داریم.

رحیمی با بیان اینکه قیمت محصولات ضدعفونی کننده در فارس نسبت به تولیدات سایر نقاط کشور به میزان قابل توجهی پائین‌تر است، گفت: در زمینه تولید ماسک نیز امروز ظرفیت تولید به بیش از 200 هزار عدد در روز رسیده است که به مرور در بازار عرضه خواهد شد.

تدوین پروتکل‌های بهداشتی متناسب با مشاغل مختلف

استاندار فارس خاطرنشان کرد: به حتم در روزهای آینده که بسیاری از مشاغل فعالیت خود را از سرخواهند گرفت، به دلیل افزایش ترددها و در راستای طرح فاصله گذاری هوشمند، نیاز به ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده بیشتر خواهد شد، اما با توجه به حجم تولید این محصولات، نگرانی از این بابت وجود ندارد.

او یکی دیگر از اقدامات خوب دولت را تدوین پروتکل‌های بهداشتی برای مشاغل مختلف اعلام و اضافه کرد: در استان فارس چک لیستهایی از این پروتکل‌ها و متناسب با مشاغل مختلف تهیه شده و تیم‌های بازرسی و نظارت برای بررسی وضعیت اجرای این پروتکل‌ها مشخص شده است.

استاندار فارس با اشاره به اینکه بعد از فعال شدن صنوف مختلف، مفاد پروتکل‌ها براساس چک لیست‌ها توسط بازرسان به شکل منظم بررسی خواهد شد، گفت: صنوفی که در رعایت پروتکل‌ها ضعیف عمل کنند ابتدا با تذکر اتحادیه مربوطه و در صورت تداوم موضوع با ارجاع به دستگاه قضایی مواجه خواهند شد.

وی از لزوم تدوین راهکارها و پروتکل‌های مناسب برای اجرا در سیستم حمل و نقل عمومی بعد از فعال شدن این ناوگان نیز گفت و اضافه کرد: باید به تناسب، ابتکاراتی را برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی در اتوبوس و مترو و تاکسی‌ها، پیش بینی و عملیاتی کنیم.

تلاش برای تولید واکسن کووید 19 در فارس

استاندار فارس یکی از اقدامات درخور توجه را فعال شدن تیم تخصصی برای تولید واکسن کووید 19 در دانشگاه شیراز اعلام و خاطرنشان کرد: از روزهای ابتدایی شیوع کروناویروس، مرکز ویروس شناسی دانشگاه شیراز با همکاری متخصصان کار پژوهشی خود را برای تولید واکسن کووید19 آغاز کرده است.

رحیمی گفت: خوشبختانه نتایج خوبی از تحقیقات کسب شده و امیدواریم که در آینده نزدیک اخبار خوبی را از اقدامات تاثیرگذار در راستای تولید واکسن در فارس داشته باشیم.

مشارکت فعالانه ارتش ، سپاه ، بسیج و نیروی انتظامی در مبارزه با کروناویروس در فارس

وی با اشاره به مشارکت تمام نهادها، سازمان‌ها و بخش‌های مختلف جامعه در مبارزه با کروناویروس، همراهی بسیج، سپاه، تشکل‌های مردم‌نهاد، خیریه‌ها و گروه های مردمی در فعالیت‌های موثر بر کنترل شیوع و مبارزه با این بیماری را بسیار مطلوب توصیف کرد.

رحیمی با بیان اینکه ارتش نیز مشارکت فعالانه و مطلوبی در این زمینه داشته است، همراهی در ایجاد مرکز قرنطینه بیماران مبتلا به کرونا و ورود به اقدامات علمی و پژوهشی برای درمان بیماری کووید19 را توسط این مجموعه یادآور شد.

استاندار فارس گفت: مجموعه ارتش اقدامات خوبی در زمینه استفاده از فرآیند یونیزاسیون برای تولید مواد ضد ویروس و پیشگیری و درمان کووید19 انجام داده است که مراحل آزمایش را طی می‌کند وی همچنین افزود : نیروی انتظامی نیز با دقت نظر و همراهی و نظارت بر اجرای صحیح پروتکل ها و کنترل های لازم به نحو احسنت عمل نمود که شایسته تقدیر و تشکر می باشد.

قدردانی رهبر معظم انقلاب بهترین مشوق

رحیمی با اشاره به قدردانی مقام معظم رهبری از اقدامات نیک اندیشانه مردم شیراز و فارس در روزهای شیوع کروناویروس، گفت: فرهنگ مردم شیراز و فارس همواره با مهربانی و نیک اندیشی و نیکوکاری عجین بوده ‌است.

استاندار فارس گفت: اقدامات شاخصی که مردم خوب این استان به خصوص شیراز در روزهای ابتدایی شیوع این ویروس منحوس در زمینه بخشیدن اجاره بهای املاک مسکونی یا تجاری خود انجام دادند و سایر نیک اندیشی‌ها که موجب خرسندی رهبر معظم انقلاب و قدردانی ایشان شد، مایه مباهات بوده و قطعا بهترین مشوق برای تداوم چنین اقداماتی است.

رحیمی خاطرنشان کرد: در این زمینه با هماهنگی و نظر نماینده محترم ولی فقیه در استان کارگروهی تحت عنوان انجام اقدامات خیرخواهانه برای کسانی که در این ایام دچار مشکلات اقتصادی و معیشتی شده اند، تشکیل خواهد شد تا پس از جمع‌آوری کمک‌های خیرین و نیک اندیشان، با شناسایی نیازمندان، این کمک‌ها به شکلی مناسب توزیع شود.

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top