دانلود اپلیکیشن اندروید

اخبار پليس فارس

مهمترین اخبار انتظامی و حوادث فارس

کشف 120 ميليارد کالای قاچاق در فارس 
فرمانده انتظامي استان از کشف 120 میلیارد ریال کالای قاچاق خبر داد.
سردار "رهام بخش حبیبی " در گفت و گو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، گفت: ماموران پلیس امنیت اقتصادی با تلاش شبانه روزي و اجراي طرح هاي پاک سازي نقاط آلوده با همکاری سایر عوامل انتظامی، طی 48 ساعت گذشته موفق شدند 67 خودرو سبک و سنگين حامل کالاي قاچاق را شناسايي و توقيف کنند.
وي افزود: در بازرسی مأموران انتظامی از این خودروها، مقادیر زیادی کالا شامل پوشاک، پارچه، تجهیزات الکترونیکی، لوازم یدکی و انواع نوشیدنی های قاچاق و فاقد مدارک قانونی کشف شد.
فرمانده انتظامی استان فارس با بيان اينکه ارزش کالاهاي قاچاق بنا به اظهار نظر کارشناسان مربوطه، 120 میلیارد ریال برآورد شده است،اظهار داشت: در اين رابطه 76 متهم دستگير شدند.
سردار حبیبی با بیان اینکه در این مدت، 76 فقره پرونده کالای قاچاق تشکیل شده است، افزود: مبارزه با کالای قاچاق، یکی از اولویت های اصلی فرماندهی انتظامی استان فارس می باشد.
برگزاری نشست تعاملی نیروی انتظامی و سازمان قضایی نیروهای مسلح در شیراز 
نشست تعاملی نیروی انتظامی و سازمان قضایی نیروهای مسلح با هدف تبادل نظر و تعامل بیش از پیش این دو مجموعه در شیراز برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، با حضور فرمانده انتظامی استان فارس و معاونان و روسای پلیس های تخصصی، رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان فارس، دادستان و قضات دادسرا، نشست تعاملی نیروی انتظامی و سازمان قضایی نیروهای مسلح با هدف تبادل نظر و تعامل بیش از پیش این دو مجموعه در شیراز برگزار شد.
در این جلسه، پیرامون موضوعات مختلفی در حوزه قضایی، انتظامی، تکریم ارباب رجوع، تسریع در رسیدگی به پرونده ها و افزایش اقتدار و سرمایه اجتماعی پلیس بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.
سارت هاي زلزله اطلاع رساني خواهد شد.
 توقيف پژو حامل 12 كيلو ترياك در جهرم
فرمانده انتظامي جهرم از توقيف يك سواري 405 و کشف 12 كيلو ترياك و دستگيري 2 قاچاقچي خبر داد. 
سرهنگ "افشين حيدري" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، در تشريح اين خبر گفت: در راستاي تشديد اقدامات انتظامي و برخورد جدي با قاچاقچيان مواد مخدر، ماموران انتظامي اين شهرستان با اقدامات فني و تخصصي مطلع شدند يك سواري 405 قصد جابجايي و انتقال مقاديري ترياك به جهرم را دارد، كه بلافاصله موضوع را در دستور كار خود قرار دادند. 
سرهنگ "حيدري" افزود: پس از هماهنگي قضائي و برنامه‌ريزي دقيق، محل مورد نظر به طور نامحسوس تحت کنترل و مراقبت ماموران قرار گرفت و با شگردهاي خاص پليسي خودرو 405 توقيف شد.
اين مقام انتظامي با اشاره به اينكه در بازرسي از آن خودرو، ميزان 12 كيلو ترياك كشف شد، گفت: در اين خصوص 2 نفر قاچاقچي دستگير و تحويل مراجع قضائي شدند. 
كشف 4 تن تخم مرغ فاقد مجوز در بوانات 
فرمانده انتظامي بوانات گفت: 4 تن تخم‌ مرغ فاقد مجوز به ارزش 300 ميليون ريال در بازرسي از يك كاميون در اين شهرستان كشف شد.
سرهنگ "سید ابوالفضل مسعودی" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، با اعلام اين خبر گفت: ماموران این فرماندهی حين كنترل خودروهاي عبوري در محور مواصلاتي، به يك کامیون مشكوك و براي بررسي بيشتر آن را متوقف كردند.
اين مقام انتظامي با بيان اينكه در بازرسي از اين خودرو، 4 تن تخم مرغ فاقد مجوز حمل كشف شد، گفت: كارشناسان ارزش اموال مكشوفه را 300 میلیون ریال برآورد كرده‌اند.
فرمانده انتظامي بوانات با بیان اینکه در اين خصوص راننده دستگير و تحويل مراجع قضائي شد، گفت: حمل اينگونه محموله‌ها بدون مجوز تخلف محسوب مي‌شود و از شهروندان درخواست مي شود در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک، مراتب را بلافاصله از طریق سامانه 110 به پلیس اطلاع دهند.
سارق درون خودرو در فسا به آخر خط رسيد
فرمانده انتظامی فسا از دستگیری یک نفر سارق درون خودرو و کشف 9 فقره سرقت در آن شهرستان خبر داد.
سرهنگ "فرج رستمی" در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، گفت: در پی وقوع سرقت درون خودرو در سطح شهرستان، موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس قرار گرفت.
وی افزود: افسران تجسس کلانتری "11 شهدا" با انجام كارهاي اطلاعاتي و پلیسی، موفق به شناسایی یک نفر سارق شدند و پس از هماهنگی قضائی وی را دستگیر کردند.
این مقام انتظامی گفت: در بازجویی‌های به عمل آمده، متهم به 9 فقره سرقت درون خودرو اعتراف و تعدادي اموال مسروقه در مخفیگاه وی کشف و ضبط شد.
سرهنگ "رستمی" با اشاره به این که متهم پس از تشکیل پرونده روانه دادسرا شد، به شهروندان توصیه کرد: با رعایت اصول ایمنی و توصیه‌های پلیس، فرصت را از سارقان سلب کرده و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک، مراتب را در اسرع وقت به مرکز فوریت‌های پلیسی 110 اعلام كنند.
اجراي طرح ارتقاء امنيت اجتماعي دراقليد
فرمانده انتظامي اقليد از اجراي طرح ارتقاء امنيت اجتماعي با محوريت پاكسازي نقاط آلوده و جمع آوري معتادان پرخطر در اين شهرستان خبرداد.
"سرهنگ مرادصارمي" درگفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس گفت: در راستاي طرح ارتقاء امنيت اجتماعي و با هدف توسعه احساس امنيت، اين طرح با بهره گيري حداكثري از توان انتظامي و عملياتي ماموران اين شهرستان با قدرت و جديت اجرا شد.
وي ادامه داد: ماموران موفق شدند ضمن دستگيري 73 خرده فروش و معتاد، 8 کيلو و 100گرم انواع مواد مخدر و 4 هزار و 100عدد انواع قرص و داروي غيرمجاز را كشف كنند.
سرهنگ "صارمي" با بيان اينكه دراجراي طرح اين طرح 53 نفر معتاد به کمپ هاي ترک اعتياد معرفي شدند،خاطر نشان كرد: امروز پليس در مقابل خرده فروشان مواد مخدر ايستاده و اجازه جولان دادن به آنان را نخواهد داد و اينگونه طرح ها با جديت و به صورت روزانه و مستمر توسط اين فرماندهي انجام مي شود.
حضور مقتدرانه پلیس فارس در مناطق زلزله زده خان زنیان 
فرمانده انتظامی استان، از حضور مقتدرانه پلیس در مناطق زلزله زده "خان زنیان" خبرداد و گفت: اقدامات لازم را برای سرعت بخشی به عملیات خدمات‌دهی، امدادرسانی و رسیدگی به هموطنان آسیب‌دیده آغاز کرده و این روند تا بازگشت شرایط به حالت عادی ادامه دارد. 
سردار " رهام بخش حبیبی " در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس با اشاره به زلزله بخش "ارژن" شهرستان شیراز، اظهار داشت: تمهیدات لازم برای ارائه هرگونه خدمات مطلوب امنیتی، انتظامی، ترافیکی و امدادی در مناطق زلزله‌ زده بخش ارژن شیراز (خان زنیان)پیش‌بینی و عملیاتی شده است.
این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: علاوه بر تأمین نظم و امنیت در مناطق آسیب‌دیده از زلزله به عنوان یک اولویت جدی با اعزام نیرو و گسیل امکانات و تجهیزات لازم از رده‌ها و پلیس های تخصصی و امدادی، در کنار زلزله زدگان  خواهیم بود.
فرمانده انتظامی فارس خاطرنشان کرد: سبزپوشان ناجا از همان دقایق نخست وقوع زلزله، ضمن تلاش برای تأمین و برقراری نظم و امنیت، اقدامات لازم را برای سرعت بخشي به عملیات خدمات‌دهی، امدادرسانی و رسیدگی به هموطنان آسیب‌دیده آغاز کرده و این روند تا بازگشت شرایط به حالت عادی ادامه دارد
زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهداء، کمترین وظیفه ای است که برعهده ما است
فرمانده انتظامی مرودشت با بيان اينكه زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهداء، کمترین وظیفه ای است که برعهده ما است، از شهدا به عنوان برترین انسانها نام برد که با نثار خون خود درخت انقلاب را آبیاری و آن را تنومند ساختند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ "اسماعیل زراعتیان" در دیدار باخانواده شهید" سید محمدکشاورز"، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا را کمترین وظیفه همه مسئولان برشمرد و گفت: دیدار با خانواده اين عزيزان؛ دلگرمی، انگیزه و شوق خدمت به مردم را دو چندان می سازد.
رئیس پلیس مرودشت در این دیدار با اشاره به صبر و شکیبایی خانواده شهدا، افزود: موفقیت خانواده شهدا که در پی تربیت صحیح فرزندان حاصل می شود، حس خوبی به انسان می‌دهد و موجب خوشحالی و جای بسی تقدیر و تشکر دارد.
گفتنی است شهید "سید محمد کشاورز" از شهدای گرانقدر نیروی انتظامی است که در سال 72 در درگیری با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر در شهر شیراز به درجه رفیع شهادت نایل آمد. 
روحش شاد و یادش گرامی باد.
مرودشت به لحاظ امنیتی جزء شهرستان های امن است
دادستان عمومی و انقلاب مرودشت، از اين شهرستان به عنوان یکی از امن‌ترین شهرستان‌های استان به لحاظ امنیتی نام برد و گفت: هر چه تعامل پلیس و دستگاه قضا بیشتر باشد، رسیدگی به امور مراجعان سریعتر و نظم و امنیت پایدار گسترش خواهد یافت.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، دکتر "حسن زارع" در نشست مسئولان قضایی و انتظامی مرودشت، امنیت موجود در سطح شهرستان را مرهون زحمات و تلاشهای شبانه روزی مجموعه انتظامی برشمرد و افزود: جای تقدیر و تشکر دارد که کارکنان پلیس درجای جای شهرستان و در شرایط مختلف و در تمامی ایام شبانه روز، حضور پررنگ و چشم گیردارند.
دادستان مرودشت برگزاری جلسات مشترک را گامی براي احقاق مردم و برقراری نظم و امنیت پایدار در سطح شهرستان عنوان کرد و خواستار برگزاری نشست‌های مشترک به صورت فصلی شد.
فرمانده انتظامی مرودشت هم در این نشست گفت: بی شک در حال حاضر شاهد دوران طلایی تعامل پلیس و دستگاه قضائی شهرستان هستیم و همین تعاملات بسیار خوب موجب تثبیت امنیت پایدار شده است.
سرهنگ "اسماعيل زراعتيان" قدردانی و تشکر از مجموعه انتظامی را موجب ایجاد انگیزه، وحدت و همدلی در بین کارکنان و افزایش راندمان کاری برشمرد و تصریح کرد: رافت و مهربانی پلیس برای عامه مردم و قاطعیت و اقتدار برای مجرمان و هنجار شکنان جامعه خواهد بود.
در این نشست تعاملی و هم اندیشی، فرمانده انتظامی شهرستان، دادستان عمومی و انقلاب، قضات دادگستری ، روسای پلیس های تخصصی، معاونین و مدیران و فرماندهان کوپ حضور داشتند.
دستگیری عامل سرقت از حساب بانکی 
فرمانده انتظامي كازرون از دستگيري فردی که به صورت اینترنتی اقدام به سرقت مبلغ 400 میلیون ریال از حساب بانکی یکی از شهروندان کرده بود خبر داد. 
سرهنگ "محمد عبادی نژاد" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، اظهار داشت: در پی شکایت یکی از شهروندان به پلیس فتا مبنی بر اینکه مبلغ 400 میلیون ریال به صورت اینترنتی از حساب بانکی وی به سرقت رفته كه موضوع در دستور کار ماموران این پلیس قرار گرفت.
وي افزود: ماموران پلیس فتا پس از انجام يکسري اقدامات تخصصي و فني و جمع آوری مدارک و مستندات لازم، عامل این سرقت که فردی ساکن یکی از استان های همجوار است 
را شناسايي كردند.
وي افزود: در بررسي‌هاي اوليه مشخص شد كه متهم از طریق طراحی و ساخت پایگاه خرید آنلاین جعلی، اطلاعات حساب و رمز دوم کارت عابر بانک شاکي را به دست آورده و به این شیوه توانسته  مبلغ  400 ميليون ريال از حساب وي برداشت كند.
فرمانده انتظامی شهرستان کازرون گفت:  پس از شناسايي هويت متهم توسط ماموران پلیس فتا کازرون ضمن هماهنگي با پلیس فتا استان همجوار، اين شخص را در منزلش دستگير کردند که وی در مواجه با مدارک و مستندات پليس صراحتاً به بزه انتسابي اقرار و اقدامات لازم براي بازگرداندن وجه مسروقه به شاکي انجام گرفت.
سرهنگ "عبادی نژاد" با اشاره به تحویل متهم به مراجع قضائی،خاطر نشان کرد: به شهروندان توصيه مي کنم با توجه به گستردگي روش هاي بدست آوردن اطلاعات حساب توسط مجرمان سایبری، در اسرع وقت با مراجعه به بانک ها ي مربوطه نسبت به فعال سازي رمز دوم يکبار مصرف برای حساب خود اقدام كنند.
250 ميليون از حساب پزشک شیرازی خالی شد/دستگيري منشي به همراه همسرش
رئیس پلیس فتا استان از دستگیری خانمی جوان به همراه همسرش که با جلب اعتماد پزشك شيرازي اقدام به برداشت 250 ميليون ريال به صورت غیر مجاز از حساب وی کرده بود خبر داد.
سرهنگ "حشمت سلیمانی" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، بيان كرد: در پي مراجعه پزشک شيرازي با اين ادعا که از حساب بانکی وی مبالغی به ‌صورت غیرمجاز در چندین نوبت برداشت شده است، موضوع سریعاً در دستور کار افسران این پلیس قرار گرفت.
سرهنگ "سلیمانی" ادامه داد: کارآگاهان این پلیس بلافاصله تحقیقات خود را آغاز و در خلال رسیدگی به این پرونده مطلع شدند خانمی جوان که به عنوان منشی در مطب مشغول به کار بوده است با سوء استفاده، رمز دوم کارت بانکی شاکی را فعال کرده است.
این مقام انتظامی افزود: مأموران در تحقیقات بیشتر به اين نتيجه رسيدند كه مردی 35 ساله که همسر منشی پزشک است اقدام به برداشت‌ 250 ميليون ريال به صورت اینترنتی از حساب شاکی كرده‌اند.
سرهنگ "سلیمانی" بیان داشت: متهمین به پلیس فتا احضار و با دیدن مستندات، ضمن اعتراف به عمل مجرمانه خود اظهار داشتند که با جلب اعتماد شاکی اقدام به فعال كردن رمز دوم و برداشت‌های غیرمجاز از حساب وي كرديم.
این مقام انتظامي با بيان اينكه متهمین انگیزه خود را کسب منافع مالی عنوان کردند، گفت: پرونده به ‌همراه شاکی و مستندات پلیس به دادسرا ارسال شد.
رئیس پلیس فتا فارس ضمن درخواست از شهروندان مبنی بر عدم واگذاری اطلاعات حساب بانکی خود به دیگران، خاطر نشان کرد: هرگز به افرادی که از آنها هیچ گونه شناختی ندارید اعتماد نکنید و از دراختیار قرار دادن اطلاعات بانکی خود به اینگونه اشخاص خودداری كنيد.
پلیس فتا از کلیه کاربران مى‌خواهد در صورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت به نشانىwww.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویدادها از جمله اخبار و حوادث سایبرى مطلع شوند.
آموزش و فرهنگ سازی، امنیت و سلامت جامعه را در پی دارد
فرمانده انتظامی ممسنی در جلسه شورای فرهنگ عمومی، گفت: آموزش و فرهنگ سازی صحیح، امنیت اجتماعی و سلامت جامعه را در پی دارد. 
سرهنگ "محمدهاشم قسام" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، اظهار کرد: همه دستگاه‌ها اعم از دولتی یا غیردواتی با فرهنگ سازي در جامعه، مي‌توانند نقش و سهم بالايي در تحقق اهداف پيشگيرانه و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي و جرايم ايفا كنند.
وي افزود: بدون ترديد اطلاع رساني نهاد‌های شهرستان و ارتقاء سطح آگاهي‌هاي عمومي شهروندان در پيشگيري از وقوع جرم و کاهش آسيب‌ها و ناهنجاري‌هاي اجتماعي، نقش عمده‌اي ايفا مي کند.
فرمانده انتظامی شهرستان ممسنی، اظهار داشت: پليس در عین رافت و مهربانی و نرمش، با هنجارشكنان و مخلان نظم و امنيت قاطعانه برخورد می کند تا بستری امن برای شهروندان ايجاد شود.
سرهنگ "قسام" خاطر نشان کرد: وظيفه همه شهروندان توجه به هشدار‌های انتظامی و پيشگيري از جرم و همچنین مراقبت از فرزندان دلبند خود در مقابل آسیب‌های اجتماعی است.
چگونه یک بگو مگوی مخرب را تبدیل به یک گفتگوی سازنده کنیم 
از چه ابزارهایی برای مذاکره برد برد می توانید استفاده کنید؟گزینه هایتان را قبل از جستجو برای تعيين راه حل مشخص کنید.همیشه معیارهای عینی و بی طرفانه را مبنای تصمیم خود قرار دهید . برای این که خوب مذاکره کنید باید آمادگی داشته باشید. مذاکره نوعی ارتباط است گوش کنید و فقط در مورد حقایق موجود صحبت کنید. 
یاد بگیرید خوب مذاکره کنید چرا که همه چیز بر پایه مذاکره است. گاهی اوقات تصورش سخت است اما چند دهه قبل به ندرت تصمیمات در نتیجه بحث و مذاکره گرفته می شدند معمولا تصمیمات را یک نفر می گرفت. هر کسی که رئیس بود آن زمان دنيا ،دنیای سلسله مراتب بود.در خانه همه تصمیمات که به خانه مربوط بود پدر خردمند می گرفت و در کار همه پیرو مسیری بودند که توسط رئیس اداره مشخص می شد. امروزه چنین ساختارهای سلطه گری به ندرت یافت می شود. سلسه مراتب ها مسطح شده اند.اطلاعات قابل دسترسی است و رفته رفته افراد بیشتری در روند تصمیم گیری در تمام سطوح مشارکت می کنند. بنابراین برای همه ما مهم است که با دیگران صحبت کنیم و آنها را در روند تصمیم گیری خودمان مشارکت دهیم. امروزه سیاستمداران با رای دهندگانشان صحبت می کنند و شرکت ها کارمندانشان را تشویق به مشارکت در تصمیم های شرکت می کنند حتی تعاملات والدین و فرزندان نیز دموکراتیک تر شده است.
امروزه رسیدن به توافق در هر جنبه از زندگی به معنای مذاکره است در بسیاری از جهات مذاکره ها شبیه به همدیگر می باشند. با مجهز کردن خودتان به ابزار و دانش مذاکره تا حد زیادی نتیجه همه مذاکرات خود را بهبود ببخشید و از آنجائیکه هر روز زندگی شامل نوعی مذاکره می شود یاد گرفتن چنین مهارتی ارزش وقت و زمان شما را دارد.
از سنگرگیری مقابل همدیگر دوری کنید چرا که هزینه آن زیاد و نتیجه چندانی ندارد
خیلی از اوقات اختلافات تبدیل به سنگر گیری می شود. هر دو طرف یک موضع را انتخاب می کنند سرسختانه از آن دفاع می کنند و فقط زمانی که مجبور باشند تسلیم می شوند. در چنین موقعیتی پیدا کردن راه حل، نتیجه مذاکره نیست. یا آن طرف که سمج تر است برنده می شود و یا مصالحه ای پیش می آید که هر دو طرف کم و بیش با آن کنار بیایند.مشکل این نوع از اختلافات و درگیری ها این است که هر دو طرف بر موضع گیری اولیشان پافشاری می کنند به جای جستجو برای پیدا کردن یک راه حل خوب با همراهی و همکاری یکدیگر ،هر دو طرف می خواهند برنده شوند و یا حداقل از یک باخت شرم سارانه دوری کنند چنین ذهنیتی  مانع از رسیدن به راه حل برد برد می شود. این موقعیت منجر به یک نبرد آشکار می شود که هزینه و زمان زیادی می برد. در واقع این رویکرد فقط منجر به بحث های طولانی تر و دردناک تر می شود .سنگر گیری نه تنها باعث می شود که اختلافات موجود سخت تر حل شود بلکه می تواند به رابطه بین دو طرف آسیب برساند. سنگر گیری از جنبه های مختلفی مضر است در بهترین حالت منجر به راه حل های متوسط می شود زمان و انرژی زیادی می برد و به روابط آسیب می زند.  
  به یاد داشته باشید که در حال مذاکره با انسان ها هستید
کوته بینانه است اگر مذاکره را یک بحث حقیقی بین دو فرد کاملا منطقی در نظر بگیریم. در مذاکرات هیچ وقت یک حقیقت واحد وجود ندارد.معمولا دو تفسیر متفاوت از حقیقت وجود دارد. دو طرف مذاکره همیشه شخصیت ،تجربیات،ارزش ها و احساساتشان را به میز مذاکره می آورند. این بدین معنا است که معمولا آن ها دیدگاه متفاوت و تفسیر مخصوص خودشان را از حقایق دارند.بعضی اوقات دو نفر در مورد دو موضوع کاملا متفاوت صحبت می کنند بدون آنکه اصلا متوجه چنین چیزی باشند.همچنین افراد می توانند واکنش های متفاوت به یک موقعیت واحد داشته باشند مخصوصا اگر موقعیت مورد نظر استرس زا باشد. یک بحث طولانی و شدید می تواند باعث پرخاشگری  یک طرف شود که به نوبه خود باعث آزرده شدن طرف دیگر می شود و باعث می شود هر دو حالت تدافعی به خود بگیرند و وقتی چنین اتفاقی می افتد هر نوع بحث و مذاکره ای پوچ و بی معنی می شود.
با مشکل مبارزه کنید نه با کسی که با او در حال مذاکره هستید
هدف مذاکره نباید پیروز شدن باشد انگار که طرف مقابل رقیب شماست بلکه هر دو طرف باید با هم روی پیدا کردن راه حلی بلند مدت تمرکز کنند.به همین خاطر است که مذاکره کنندگان باید همیشه سطح حقیقی بحث را از سطح میان فردی آن جدا کنند.اگر می خواهید مذاکره ای موفقیت آمیز داشته باشید همیشه در سطح حقایق موجود بمانید. البته این راه زمانی جواب می دهد که هر دو طرف تمایل به داشتن رویکری منطقی به جای رویکردی احساسی نسبت به مشکل موجود داشته باشند.معنای این حرف این است که هر دو طرف مذاکره همدیگر را به عنوان شریک هایی ببینند که برای رسیدن به راه حلی برد برد تلاش می کنند نه به عنوان دشمنانی در یک نبرد که یک طرف آن می تواند پیروز باشد. در حالت ایده آل هر دو نفر شما باید خود را از موضوع مورد نظر دور کنید و با هم تقریبا از دیدگاه خنثی نگاه کنید. بعضی وقتها هم نشستن در یک طرف میز و نه مقابل هم ،می تواند مفید باشد.
گزینه هایتان را قبل از جستجو برای راه حل مشخص کنید
وقتی دو نفر مذاکره می کنند معمولا از قبل دید واضحی نسبت به نتیجه دلخواهشان دارند.آنها معمولا با خودشان نسخه ای از یک قرارداد به همراه دارند به امید اینکه طرف مقابل را مجاب کنند تا با آنها موافقت کند.چنین راه حل هایی محکوم به شکست هستند زیرا بر پایه یک موضع بنا شده اند. این راه حل ها برای فراهم کردن یک شالوده واقع گرایانه برای یک راه حل دوطرفه بسیار نحیف و غیرمقاوم هستند. به جای آوردن چنین پیشنهادات یک طرفه به میز مذاکره ،آماده بحث در مورد انواع راه حل های بالقوه باشید و فقط پیشنهادی را قبول کنید که دوطرف با خوشحالی آن را قبول می کنند.
همیشه معیارهای عینی و بی طرفانه را مبنای تصمیم هایتان قرار دهید
هر چقدر هم که قصد و نیت شما خیر باشد غافل گیر کردن شریک مذاکره تان با یک پیشنهاد کامل و دقیق به عنوان یک راه حل ترفند خوبی برای ادامه مذاکره نیست .طرف دیگر معمولا مخالفت می کند یا به حالت تدافعی و پرخاشگرانه پاسخ می دهد در عوض اول معیار درست برای قرار دادن مبنای تصمیم تان پیدا کنید. معیار ها باید واضح و بی طرفانه باشند تا فضایی برای سوء برداشت از دو طرف وجود نداشته باشد .
مذاکره نوعی ارتباط است گوش کنید و فقط در مورد حقایق موجود صحبت کنید
بر هیچ کس پوشیده نیست که اگر در وهله اول ارتباط درستی بین دوطرف برقرار شود بیشتر اختلافات و مشکلات هرگز رخ نمی دهند. معمولا سوء تفاهم ها و عدم آگاهی عواملی هستند که باعث جر و بحث شده و برقراری ارتباط بهتر می تواند از هر دوی این مشکلات جلوگیری کند.حتی اگر منازعه همیشگی است مطمئن شوید که نحوه ارتباط شما مثبت و راه حل گراست.بحث و مذاکره را ادامه دهید و اجازه ندهید تا این جریان به خاطر تاکید بیش از حد طرفین مذاکره روی بحث قطع شود.برای این کار باید اول از همه خوب گوش کنید. نباید فقط به چیزهایی که می خواهید گوش دهید بلکه به تمام حرفهای طرف مقابل گوش کنید.یک ابزار آسان برای این کار بیان دوباره حرفهایی است که می شنوید. اگر حرفت را درست شنیده باشم دیدگاه شما این است که ... با این کار نشان می دهید که شما به حرفهای طرف مقابل گوش می دهید و از همان اول از وقوع سوء تفاهم جلوگیری می کنید زیرا اگر چیزی را درست متوجه نشده باشید طرف مقابل بلافاصله حرف شما را تصحیح می کند. وقتی موضع طرف مقابل را درک می کنید گرایش های خودتان را هم بیان کنید .درباره چیزی که به نظر خودتان اشتباه یا سفسطه طرف مقابل در موضعش است صحبت نکنید در عوض در مورد انتظارات و امیدهای خودتان صحبت کنید. هیچ وقت پاسخ احساسی ندهید اما در مواقع لازم به طرف مقابل فضا بدهید تا خشم و احساسات خود را بروز دهد. هدف همیشه این است که مذاکره را به سطح حقایق برسانیم و بحث و گفتگو را ادامه دهیم،سکوت پایان همه مذاکرات است.  
نتيجه گيري:
اگر هر دو طرف مذاکره رو راست باشند و مذاکرات را درست ساختاربندی کنند و از معیارهای بی طرفانه استفاده کنند و سعی کنند با هم به راه حل خوبی برسند، مذاکره می تواند منجر به نتایج بهتري شود، اما هرگز طرف مقابل را نمی توانی وادار به رفتار به شیوه خاص كرده یا آنها را مجبور کنید که موضع افراطی و یا انتظارات غیر منطقی شان را کنار بگذارند.شروع مذاکره را با مشخص کردن موضوع مورد نظر و روندی که دوست دارید در مذاکره در پیش بگیرید می تواند مفید باشد. درباره اینکه چگونه می خواهید مذاکره کنید و چگونه به نتیجه برسید توافق کنید.
نويسنده : كارمند رتبه 15 اسمعيل خادمي كارشناس ارشد معاونت اجتماعي پليس فارس

 

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top