دانلود اپلیکیشن اندروید

اخبار پليس فارس

مهمترین اخبار انتظامی و حوادث استان فارس

واژگوني 206 با 2 كشته و 2 مجروح در فارس
رئيس پليس راه شمالي استان گفت: بر اثر واژگوني يك سواري 206 در محور دشت‌ارژن به سمت شيراز، 2 نفر كشته و 2 نفر نيز مجروح و راهي بيمارستان شدند.
سرهنگ "عبدالهاشم دهقاني" در گفت‎وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، بيان كرد: در پي اعلام مركز فوريت‌هاي پليسي 110 مبني بر يك فقره تصادف فوتي در محور دشت‌ارژن به سمت شيراز، بلافاصله مأموران به محل مورد نظر اعزام شدند.
سرهنگ "دهقاني" تصريح كرد: ماموران در بررسي هاي اوليه مطلع شدند كه يك سواري 206 با 4 سرنشين در محور مذكور در حركت بوده که واژگون و بر اثر آن 2 نفر از سرنشينان در دم فوت و 2 نفر ديگر مجروح و به بيمارستان منتقل شدند.
رئيس پليس راه شمالي استان با بيان اينكه کارشناس نداشتن توجه به جلو از جانب راننده را علت وقوع اين حادثه اعلام کرد، به سرنشينان عزیز توصیه کرد به وضعیت جسمی و هوشیاری راننده توجه داشته باشند تا بتوانیم از وقوع چنین حوادث مرگبار جلوگیری کنیم.
توقيف پژو و كشف 89 كيلو ترياك در فسا
فرمانده انتظامي فسا از توقيف يك سواري 405 و كشف 89 كيلو و 300 گرم ترياك در آن شهرستان خبر داد.
سرهنگ "فرج رستمي" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، بيان كرد: ماموران انتظامي اين شهرستان در اجراي طرح مقابله با ورود مواد مخدر، حين كنترل خودروهاي عبوري به يك سواري 405 مظنون و آن را متوقف كردند.
سرهنگ "رستمي" با بيان اينكه در بازرسي از اين خودرو، مقدار 89 كيلو و 300 گرم ترياك كشف و يك نفر در اين خصوص دستگير شد، عنوان داشت: متهم تحويل مراجع قضائي و از آن طريق روانه زندان شد. 
اين مقام انتظامي از شهروندان خواست: هرگونه اخبار و  اطلاعاتی در خصوص تهیه و توزیع، خرید و فروش مواد مخدر و یا سایر جرایم را در اسرع وقت از طریق تلفن110 در اختیار پليس قرار دهند.
كشف روغن موتور احتكار شده در شيراز
سرپرست پليس امنيت اقتصادي استان از كشف 3 هزار و 440 ليتر روغن موتور احتكار شده به ارزش 660 ميليون ريال در شيراز خبر داد.
سرهنگ "ابراهيم يگانه" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، گفت: در راستاي مبارزه با احتكار و با هماهنگي مقام قضائي يك باب انبار نگهداري روغن موتور خارجي در شهرستان شيراز توسط پليس شناسايي شد.
سرهنگ "يگانه" افزود: با اعزام ماموران به اين مكان و بازرسي صورت گرفته از آن انبار، 3 هزار و 440 ليتر روغن موتور احتكار شده خارجي و بدون مجوز كشف شد.
اين مقام انتظامي با بيان اينكه برابر نظر كارشناسان ارزش ريالي كالاهاي مكشوفه، 660 ميليون ريال برآورد شده است، تصريح كرد: انبار مورد نظر پلمپ و پرونده به همراه يك نفر متهم براي سير مراحل قانوني به اداره تعزيرات حكومتي شهرستان ارجاع شد.
اتوبوس حامل 23 كيلو ترياك به مقصد نرسيد
فرمانده انتظامي لارستان از دستگيري 2 قاچاقچي و كشف 23 كيلو ترياك در آن شهرستان خبر داد.
سرهنگ "داود امجدي" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، بيان كرد: ماموران انتظامي اين شهرستان در اجراي طرح مقابله با ورود مواد مخدر و كنترل خودروهاي عبوري در محور بندرعباس به لارستان، به يك اتوبوس مظنون و پس از طي مسافتي تعقيب و گريز آن را متوقف كردند.
فرمانده انتظامي لارستان با بيان اينكه در بازرسي از اين خودرو، 23 كيلو ترياك كه به طرز ماهرانه‌اي بالاي گيربكس جاسازي شده بود كشف شد، افزود: در اين خصوص 2 نفر قاچاقچي دستگير و پس از تشكيل پرونده تحويل مراجع قضائي شدند.
افزايش 210 درصدي کشفيات کالاي قاچاق دراقليد
فرمانده انتظامي  اقليد از افزايش 210 درصدي کشفيات کالای قاچاق از ابتداي سال جاري تا كنون نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.                                                                                        
سرهنگ "مراد صارمی" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، اظهار داشت: در راستای ارتقاء امنیت اجتماعی و مبارزه با قاچاق، ماموران انتظامی این شهرستان از ابتداي سال جاري تا كنون مقادیر زیادی کالای قاچاق به ارزش 8 میلیارد ریال را کشف کردند.                                                                                                                          
فرمانده انتظامي شهرستان اقليد با بيان اينکه در اين مدت انواع کالای قاچاق از قبیل لوازم خانگی، احشام، وسایل الکترونیکی و ... کشف و 49 نفر قاچاقچي نيز دستگير شدند، گفت: در این راستا 22 دستگاه خودرو سبک و سنگین نيز توقیف شده است.
اين مقام انتظامي با بيان اينكه كارشناسان ارزش كالاهاي مكشوفه را 8 ميليارد ريال برآورد كرده‌اند، عنوان داشت: اين مقدار کشفيات نسبت به مدت مشابه سال قبل، 210 درصد افزايش نشان مي‌دهد.
سرهنگ "صارمی" افزود: اجراي طرح‌هاي مختلف انتظامي، اقدامات اطلاعاتي و همکاري خوب مردم با پليس از مهمترين دلايل افزايش کشفيات قاچاق در اين شهرستان بوده است.                                                                          
دستگيري 53 نفر از محكومان فراري در شيراز
فرمانده انتظامي شيراز از دستگيري 53 نفر از محكومان فراري طي 24 ساعت گذشته در اين شهرستان خبر داد.
سرهنگ "فرج شجاعي" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، گفت: در پي اجراي حكم قضائي مبني بر دستگيري محكومان متواري، به جهت حساسيت موضوع و ممانعت از قانون گريزي هنجار شكنان اجتماعي، اين ماموريت به صورت ويژه در دستور كار اين فرماندهي قرار گرفت.
فرمانده انتظامي شهرستان شيراز عنوان كرد: با توجه به حساسيت موضوع، ماموران انتظامي اين شهرستان با انجام يک سري کارهاي فني و پليسي موفق به شناسايي مخفيگاه اين افراد شدند.
سرهنگ "شجاعي" با بيان اينكه مأموران انتظامي با هماهنگي دستگاه قضائي و طي چند عمليات غافلگيرانه، طي 24 ساعت گذشته موفق شدند 53 نفر از محكومان متواري را دستگير كنند، عنوان داشت: متهمان براي رسيدگي و ادامه سير مراحل قانوني تحويل مراجع قضائي شدند. 
جنون مادر مرگ خود و 2 فرزندش را رقم زد
معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان گفت: مادر خانواده پس از كشتن دختر و پسر 8 و 12 ساله، به زندگي خود نيز پايان داد.
سرهنگ "كاووس محمدي" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، بيان كرد: طي تماس با مركز فوريت‌هاي پليسي 110 مبني بر وقوع خودكشي در خيابان "شمس" شهرستان شيراز، بلافاصله ماموران براي بررسي موضوع به محل حادثه اعزام شدند.
وي افزود: رسيدگي به موضوع در دستور كار كارآگاهان پليس آگاهي استان قرار گرفت و پس از اطمينان از صحت خبر به محل حادثه اعزام و با ورود به منزل با اجساد 2 دختر و پسر و يك زن مواجه شدند.
اين مقام انتظامي با بيان اينكه بلافاصله پس از هماهنگي قضائي اجساد به پزشك قانوني انتقال داده شدند، خاطر نشان كرد: در تحقيقات فني و تخصصي پليس مشخص شد كه مادر خانواده به علت مشكلات مالي، روحي و رواني و جنون آني، پس از كشتن دختر و پسر 8 و 12 ساله با يك شي، خود را خفه و به زندگي‌اش پايان داده است.
سرهنگ "محمدي" خاطر نشان كرد: بسياري از خانواده‌هايي كه قتل يا خودكشي در آنها رخ داده است گرفتار اختلافات اقتصادي و خانوادگي، مسائل و معضلات اجتماعي مانند اعتياد و ... بوده اند كه مي طلبد براي پيشگيري از اين امور با مراجعه به مراكز مشاوره و كارشناسان، مشكلات خود را حل و فصل تا شاهد حوادث تلخ و ناگوار نباشيم.
کشف 60 کیلو تریاک درفیروزآباد
فرمانده انتظامی فیروزآباد از کشف 60 کیلو تریاک و توقیف یک دستگاه خودرو در آن شهرستان خبر داد.
سرهنگ "مهدی جوکار" در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، بیان کرد: ماموران انتظامی اين شهرستان در اجرای طرح مقابله با ورود موادمخدر و کنترل خودروهای عبوری در جاده عسلویه به فیروزآباد، به یک خودرو وانت پراید مظنون و دستور توقيف دادند.
وی افزود: راننده با بی توجهی به دستور ایست پلیس اقدام به فرار کرد که پس از طی مسافتی تعقیب و گریز، خودرو توسط ماموران متوقف شد.
فرمانده انتظامی شهرستان فیروزآباد با بيان اينكه ماموران در بازرسی از این خودرو، مقدار 60 کیلو تریاک کشف کردند، گفت: در اين خصوص يك نفر دستگير و پس از سير مراحل قانوني روانه زندان شد.
دستگیری 3  سارق و کشف 20 فقره سرقت در ممسنی
فرمانده انتظامی ممسنی از شناسایی و دستگیری 3 سارق و کشف 20 فقره سرقت از اماکن خصوصی در این شهرستان خبر داد. 
سرهنگ "محمدهاشم قسام" در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، با اعلام این خبر گفت: در پي وقوع چندين فقره سرقت از اماکن خصوصی در ممسنی، شناسايي و دستگيري عوامل سرقت در دستور كار ماموران قرار گرفت.
وي ادامه داد: تیم ویژه ای از ماموران پلیس ممسنی با انجام اقدامات فني، 3 نفر سارق را در يكي از محلات شناسايي و دستگير كردند.
سرهنگ "قسام" با بيان اينكه متهمان در بازجويي فني و تخصصي و پس از مواجه شدن با ادله و مستندات پليس به 20 فقره سرقت از اماکن خصوصی اقرار كردند، گفت: امنيت مردم خط قرمز پليس است و پلیس هرگز در برابر هنجارشكنان كوتاه نخواهد آمد.
سرکشی از خانواده های معظم شهدا،  اولویت برنامه های دهه فجر در انتظامی مرودشت بود
فرمانده انتظامی مرودشت با بیان این که سرکشی و دلجویی از خانواده های معظم شهدا اولویت برنامه های دهه فجر در این فرماندهی بود، گفت: مسئولان انتظامی در ایام الله دهه پر فروغ فجر از 8 خانواده شهید سرکشی و با آنان دیدار کردند.
سرهنگ" اسماعیل زراعتیان" افزود: با برنامه ریزی‌های انجام شده در این ایام فرماندهان کلانتری و پاسگاه‌ها با حضور در منزل خانواده‌های معظم شهدا به ویژه شهدای ناجا از نزدیک پیگیر رفع مشکلات آنان شدند.
سرهنگ "زراعتیان" ادامه داد: مسئولان انتظامی شهرستان در این دیدارها لوح سلام فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالي) را به همراه هدایایی به خانواده‌های شهدا تقدیم کردند.
رئیس پلیس مرودشت در پایان با اشاره به اینکه دیدار با خانواده های شهدای والا مقام به ما انرژی و روحیه مضاعف خدمتگزاری می دهد، خاطر نشان ساخت: سرکشی و دلجویی از خانواده های محترم شهدا همچنان از اصلی‌ترین برنامه‌های انتظامی مرودشت می باشد.
مادر؛ قربانی اعتیاد پدر 
پدرم کارهای ساختمانی انجام می داد و مادرم خانه دار بود، نه وضع مالی خوبی داشتیم و نه خانواده ای که حمایتمان کند، زمانی که من و برادرم دو ساله بودیم، پدرم با مشورت دوستانش تصمیم گرفت به شیراز بیاید. 
صدای گریه دختر و پسر نوجوانی از وسط راهرو کلانتری شنیده می شد. با راهنمایی یکی از افسران قضایی به اتاق مشاوره کلانتری آمدند. کنار دختر نشستم و اجازه دادم تا آرام شود و بتواند صحبت کند، در حالی که برادرش همچنان آرام آرام اشک می ریخت.
دختر با صدای گرفته شروع به تعریف کرد: من و برادرم دوقلو هستیم، در کلاس دوازدهم مشغول به تحصیل، مادرم 37 سال دارد و پدرم 45 ساله است. پدرم کارهای ساختمانی انجام می داد و مادرم خانه دار بود، نه وضع مالی خوبی داشتیم و نه خانواده ای که حمایتمان کند. زمانی که من و برادرم دو ساله بودیم، پدرم با مشورت دوستانش تصمیم گرفت به شیراز بیاید.
 پدرم با وجود اینکه کاشی چسبان ماهری بود اما به خاطر اعتیادی که داشت کسی به او کار نمی داد، مادرم چندین مرتبه سعی کرد پدرم را ترک دهد اما او هر بار یا از کمپ ترک اعتیاد فرار می کرد یا هر دفعه اعتیادش به مواد مخدر بیشتر می شد.
وضع مالیمون بدتر از قبل شده بود، مادرم تصمیم گرفت خودش سرکار برود. با قرض و وام یه ماشین مدل پایین خرید و راننده سرویس مدارس شد. من و برادرمو تو خونه میذاشت و می رفت سرکار بابام هم که چند روز چند روز می رفت و پیداش نمی شد.
مادرم در کنار سرویسهایش خیاطی هم می کرد هیچ وقت چیزی برای من و برادرم کم نمیذاشت. برادرم با وجود اینکه سنی نداشت صبح ها به مدرسه می رفت و عصرها در یک مغازه شاگردی می کرد. اوضاع پدرم خیلی بدتر شده بود و شیشه مصرف می کرد هر دفعه من و مادرم را برای اینکه از مادرم پول بگیرد کتک می زد آخر هم پولی رو که می خواست می گرفت و تا چند روز خونه نمیومد.
مادرم خیلی از این وضعیت خسته شده بود چندین بار تصمیم به جدایی گرفت من چون ناراحتی مادرمو می دیدم راضی به جداییشون بودم اما برادرم با خواهش و تمنا مادرم را منصرف می کرد و همه هم و غمش این بود که دلم نمی خواد فرزند طلاق باشم.
پدرم هم که از تصمیم مادرم باخبر شده بود او را تهدید کرده بود که اگر اسم طلاق بیاری تو را خواهم کشت. مادرم با همین وضعیت سوخت و ساخت تا اینکه دو سه شب پیش در حالی که مادرم تدارک شام می دید پدرم به خانه آمد دنبال انگشتر من تو کمد می گشت و داد می زد که بدید میخوام ببرم بفروشم، من جلو در کمد ایستادم گفتم دیگه بهت اجازه نمی دم که وسایلمون رو ببری بفروشی.
اون منو هل داد پیشونیم پر از خون شد دوباره حمله کرد موهای منو گرفت می کشید من از دستش فرار کردم و در خونه رو باز کردم جیغ میزدم و کمک می خواستم مادرم به دفاع از من با پدرم درگیر شده بود وقتی برگشتم تو خونه دیدم پدرم چندین ضربه به سر مادرم وارد کرد.
هر کار می کردم نمی تونستم جلوشو بگیرم همسایه ها رو هم تهدید کرد و اجازه نداد کمک کنند مادرم غرق خون روی زمین افتاده بود برادرم هنوز از سر کار برنگشته بود من گریه می کردم و جیغ می زدم که مامانمو کشتی یک لحظه متوجه شد که چه اتفاقی افتاده است.
سریع درب منزل را قفل کرد من و مادرم را تنها گذاشت و فرار کرد همسایه ها درب را شکستند و به کمک آمدند با اورژانس تماس گرفتند و مادرم را به بیمارستان منتقل کردیم اما متاسفانه مادر جوانم زیر آن ضربه ها دوام نیاورد و فردای آن روز فوت کرد. حالا من و برادرم تک و تنها مانده ایم با جنازه مادرم که در سردخانه می باشد و پدرم که قاتل فراری است. ای کاش مادرم در اثر یک حادثه جانش را از دست داده بود تا اینکه به دست پدرم کشته شود.
تجزیه و تحلیل:
اعتیاد به مواد مخدر، به عنوان جدی ترین مسأله اجتماعی در ایران، وجوه مختلف جامعه شناسی، روانشناسی، حقوقی، اقتصادی، سیاسی و ... دارد. به اعتقاد صاحب نظران، اعتیاد زمینه ساز بسیاری از آسیب های اجتماعی به ویژه بزه دیدگی زنان است. مردان، اکثریت معتادان به مواد مخدر را تشکیل می دهند و در نقش همسر یا پدری معتاد، تهدیدی جدی بر حیات فردی و خانوادگی زنان و آسیبی عمیق بر کیان خانواده محسوب می شوند. رابطه اعتیاد با مسائل اجتماعی ارتباط دو جانبه است. از یک سو اعتیاد، جامعه را رو به رکود و انحطاط می کشاند و از سوی دیگر پدیده ای است که ریشه در مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه دارد. اعتیاد، گرایش فرد را به اصول اخلاقی و معنوی و ارزش های اجتماعی کاهش می دهد. به طوری که آسیب‎شناسان اجتماعی، اعتیاد را به مثابه «جنگ شیمیایی خانگی» و «جنگ بدون مرز» می‎دانند.
از منظر جامعه شناختی، اعتیاد، آسیبی اجتماعی است که تحت شرایط خاص اجتماعی، در طول زمان ایجاد می‎شود و تحت شرایطی نیز افزایش یا کاهش می‎یابد. تحقیقات نشان می‎دهد که افراد در معرض خطر اعتیاد، معمولاً از اقشار محروم جامعه، فاقد امکانات کسب مهارت و سواد بالا، مهاجران روستائی و افراد فاقد خانواده گرم و صمیمی هستند که به لحاظ اشتغال و درآمد نیز مشکلاتی دارند.
اختلال شخصیتی بیش از همه چیز فرد را در برابر اعتیاد آسیب‌پذیر می‌سازد. سپس اعتیاد ، خود اختلال های موجود را تشدید می‌کند و دایره معیوب ادامه می‌یابد. شخص معتاد برای بدست آوردن ماده مخدر دست به اعمال خلاف قانون و اخلاق می‌زند و با آزاد شدن از قید و بندهای اخلاقی مرتکب جنایت نیز می‌شود. در کل شخصیتهای روان‌نژند و نیز روان‌پریش را می‌توان در برابر اعتیاد بسیار آسیب‌پذیر دانست. شخصیتهای روان‌نژند، یعنی کسانی که دارای بیماریهای روانی خفیف هستند که با ضعف روانی ، اضطراب ، وسواس ، ترس و بی‌تصمیمی مشخص می‌شوند؛ برای امیدوار بودن به یک فرد معتاد باید به چند عامل توجه کرد. اگر مرد معتاد شخصیتی خانواده‌مدار داشت و زن و بچه‌اش برایش مهم بود، ویژگی خلقی آرامتری داشت، دست بزن نداشت، میزان موادی‌‎ که مصرف می‌کند کم است، نوع مواد مخدر مصرفی‌اش از جنس شیشه، کراک و هروئین نیست و حاضر است به کمپ برود و مواد را ترک کند، می‌توان امیدوار بود به یک زندگی سالم و به آغوش گرم خانواده بازگردد، اما اگر فرد معتاد مدت زمان زیادی است که مواد مخدر مصرف می‌کند، از موادمخدر صنعتی همچون شیشه و کراک استفاده می‌کند، میزان مصرفش زیاد است، از نظر شخصیتی ضعیف است، ادامه زندگی با او همراه با تنش و مشکلات است، به کرات تصمیم گرفته به کمپ برود و ترک کند، اما موفق به ترک نشده یا حاضر نیست برای ترک به کمپ برود. با نشانه‌های گفته شده روی این فرد نمی‌توان به عنوان شریک زندگی حساب کرد.
دکتر "اریهومروینانس"، مشاور ازدواج و نویسنده، می‌گوید: «طلاق باید آخرین راه‌ حل باشد.» البته منظور این نیست که به کل باید طلاق را فراموش کرد زیرا در برخی موارد طلاق تنها راه ‌حل ممکن برای زوجین است، به ویژه زمانی که قرار است بعدها فرزندانی در آن خانواده رشد کنند . طلاق خود به عنوان آسیبی اجتماعی شناخته می‌شود که تبعات نامطلوب زیادی دارد. به ویژه در جامعه ایران اثرات مخرب طلاق بر جامعه مانند فرزندان طلاق، کارتن‌خوابی فرد معتاد، قبیح بودن طلاق و سختی موفقیت در ازدواج مجدد بیشتر هم هست. اما طلاق می تواند در شرایطی تصمیمی مناسب به حساب بیاید تا از آسیب بیشتر طرفین جلوگیری کند.
نویسنده : "نجمه ودیعی" - کارشناس ارشد روانشناسی و مشاور کلانتری صدرا شیراز

 

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top