دانلود اپلیکیشن اندروید

آب به بختگان رسید/ آبگیری ۴۰ میلیون متر مکعبی

حقابه بختگان بعد از رهاسازی به تالاب رسید تا شاید امیدی برای احیای آن باقی بماند، حقابه ۴۰ میلیون متر مکعبی که سطح محدودی از بختگان را شامل می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی مدیرکل محیط زیست فارس در مراسم جشن رهاسازی حقابه تالاب بختگان گفت: حقابه ۴۰ میلیون مترمکعبی تالاب، بخش کوچکی ازحقابه بختگان محسوب می شود و رقم آب مورد نیاز محیط زیستی تالاب های بختگان و طشک۳۰۰ ملیون مترمکعب در سالهای کم آبی و بیش از ۶۰۰ ملیون مترمکعب درسالهای پرآبی برآورد شده است و با مدیریت مصرف آب دربخش های مختلف، تلاش می شود این تالاب ها بتوانند کارکردهای اکولوژی خود را به خوبی ایفا کنند. 

حمید ظهرابی بیان کرد: تالاب های طشک و بختگان دومین تالاب بزرگ کشور و از مهمترین تالاب های کشور محسوب می شوند که بین چند شهرستان خرامه، استهبان، نیریز و بخشی از ارسنجان واقع و در کنوانسیون رامسر نیز ثبت شده اند ولی متاسفانه به علت های ناپایداری توسعه دربالا دست حوزه آبخیز و همچنین تغییر اقلیم دچار کم آبی شده اند و شرایطی به وجود آمده که این تالاب ها، نتوانسته اند چندین سال از حقابه خود برخوردار شوند.

 ظهرابی در خصوص لزوم احیای این تالاب ها اظهار داشت این تالاب ها زمانی وظیفه تامین رطوبت زمین های کشاورزی و همچنین ایجاد تعادل بین آب های زیرزمینی و سطحی را برعهده داشتند ولی طی سالهای اخیرکارکرد این تالاب ها مختل و ما شاهد شورشدن آب ها، افت آب های زیرزمینی، پیشروی شوری زمین های کشاورزی بوده ایم وحتی انجیرستان هایی که سالیان سال به صورت دیم شکل گرفته بود، نیز دچار بحران شده اند.

 وی درادامه گفت: حیات این تالاب ها، تاثیرات مثبتی در معیشت مردم از نظر تفریحی وگردشگری داشته است که امروزه با کم شدن آب این تالاب ها، این ارزش ها نیز دچارآسیب شده اند و با توجه به اینکه حفظ تنوع زیستی به عنوان یکی از اساسی ترین مولفه های پایداری هر اکوسیستم محسوب می شود، قدم به قدم و با کمک مردم و بخش های دولتی باید به طرف احیا این تالاب ها پیش رویم.

 

مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: امسال برای اولین بار، با پیگیری های صورت گرفته تامین بخشی از حقابه تالاب تحقق پیدا کرد که نقطه مثبت آن مشارکت و همراهی مردم و کشاورزان در حفاظت از این حقابه بود.

 ظهرابی درخصوص فواید آبگیری و نقش آن در اکوسیسم محیط گفت: قطعا وقتی حقابه رهاسازی شود،  از بالا دست شروع به تقویت و تغذیه آب خوان ها ،احیا منابع آب های زیرزمینی و احیا مجدد اکوسیستم های طبیعی تا پایین دست، می شود و شرایط اقامت پرندگان و حیات وحش را فراهم و همچنین مانع ایجاد ریزگرد و غبار میشود و از تبدیل پهنه تالابها به منشا گرد و غبارجلوگیری و شرایطی ایجاد می کند که با افزایش رطوبت، زمین های کشاورزی درمنطقه رونق پیدا کنند.

 ظهرابی درخصوص همکاری وزارت نیرو با محیط زیست گفت: در چند سال اخیر وزارت نیرو تغییر رویکرد داشته و به مسائل محیط زیستی بیشتر توجه دارد و همراه محیط زیست، حقابه هایی برای تالاب ها در نظر می گیرد و از نظر قانونی نیز تعیین میزان آب مورد نیاز محیط زیستی، توسط سازمان حفاطت محیط زیست انجام میگیرد و وزارت نیرو مکلف است این حقابه را تامین کند.

مدیر کل حفاظت زیست فارس در خصوص تنوع زیستی این تالاب ها گفت: اکوسیستم های خشکی این تالاب، از ذخایر ژنتیکی کشورمحسوب می شوند و درحد فاصل بین دو تالاب، جمعیت قابل ملاحظه ایی از پستانداران که شامل قوچ، میش، کل، بز، انواع گربه سانان از جمله پلنگ، پرندگان شکاری و همچنین گونه های متنوع آبزی و کنارآبزی است، مشاهده می شود که امیدواریم با این حق آبه پرندگان دوباره از این اکوسیستم استفاده و به زیستگاه خود برگردند.

 

مدیرکل محیط زیست استان فارس درخصوص برنامه و طرح های در دست اجرای محیط زیست استان فارس اظهار داشت: موضوع احیا تالاب ها، از موضوعات مهم اداره کل حفاظت از محیط زیست است و دراین زمینه سال گذشته قانون حفاظت و احیا تالاب ها تصویب و از سال جاری نیز ستاد احیا تالاب ها و به ریاست معاون اول ریس جمهورفعال شده است.

 

 

ظهرابی درخصوص احیا تالاب های استان فارس گفت: در خصوص احیا تالاب های مهم استان که شامل تالاب های طشک، بختگان ،ارژن، پریشان، کافتر، مهارلو و هفت برم میشود، برنامه ریزی های پنج، ده و بیست ساله انجام گرفته و نتایج  نهایی آن به زودی  و با همکاری دانشگاه شیراز منتشر می شود.

 

ظهرابی در مورد بحث گردشگری تالاب ها اضافه کرد: یکی از برنامه های مدیریت زیست بومی، توجه به ظرفیت های طبیعت گردی و گردشگری تالاب های استان است و طبیعتا با همکاری سازمان میراث فرهنگی وگردشگری فعالیت های مرتبط با بوم گردی و طبیعت گردی تالاب ها به عنوان یکی از معیشت های جایگزین و با هدف کاهش فشار بر منابع آب در دستور کار قرار گرفته و تلاش ها براین است که با ترویج فعالیت هایی که اثر کمتری بر کاهش منابع آب دارند، موضوع احیا را دنبال کنیم.

 درادامه فرهاد جهانخواه فرماندار خرامه افزود: درخصوص حقابه تالاب های طشک و بختگان و با پیگیری ها و همکاری سازمان محیط زیست استان، بعد از سالها که از آبگیری این تالاب ها می گذشت، ما موفق به دریافت حقابه تالاب بختگان به میزان ۴۰ ملیون هکتار شدیم و در ادامه پیگیری ها با حقابه ۲۰ ملیون مترمکعب آب دربخش کشاورزی نیز موافقت شد.

 جهانخواه در خصوص آماده سازی بستر رودخانه برای دریافت این حقابه گفت: بستر روخانه به علت پوشیده بودن ازدرختان گز، نیاز به پاکسازی داشت که برای تامین اعتبارات این پاکسازی، اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان در نظر گرفته شد که نزدیک به یک میلیارد تومان از این اعتبار، از محل سازمان مدیریت و برنامه ریزی و یک ملیارد تومان از این اعتبارات از مدیریت محیط زیست استان تامین اعتبار شد و عملیات لایروبی به طول ۱۱ کیلومتر و در مسیر روخانه انجام گرفت

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top