دانلود اپلیکیشن اندروید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس: روند اجرای راهکارهای حمایتی از کسب و کارها در فارس

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با یادآوری اینکه برای حمایت از کارفرمایان و کارگاه‌های تعطیل شده به دلیل شیوع کروناویروس جدید، تسهیلات کم بهره پیش بینی شده است، به تشریح اقدامات برنامه‌ریزی و اجرایی شده با هدف حمایت از کسب و کارها در این ایام پرداخت.


سهراب مختاری از​ پرداخت تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین به کارفرمایان زیان دیده از کرونا و پرداخت ۳ ماه مقرری بیکاری به کارگران به شرط داشتن شروط لازم خبرداد و با اشاره به حمایت دولت از کارفرمایان به دلیل شیوع ویروس کرونا و توقف یا کاهش فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها، بیان کرد: در این شرایط تامین بسیاری از هزینه‌ها از جمله تامین حقوق کارگران از عهده کارفرمایان خارج است که در این راستا بنا بر تمهیدات و دستورات وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی مقرر شده است برای حمایت از کارفرما و صیانت از نیروی کار تسهیلاتی در قالب پرداخت حقوق کارگران از محل مقرری بیمه بیکاری به کارفرمایان انجام شود.

مختاری با اشاره به حمایت دولت از اقشار آسیب پذیر به ویژه کارگران و کسب و کارهای آسیب دیده در شرایط شیوع ویروس کرونا، عنوان کرد: در این زمینه دولت تصمیمات ارزشمندی را اتخاذ کرده است که یکی از آن‌ها در کنار کمک‌هایی که انتهای سال گذشته و ابتدای سال جاری برای حمایت از اقشار کم درآمدی که در آمد ثابت ندارند پرداخت ۳ ماهه بیمه بیکاری به شرط مشمول قانون کار بودن کارگر، تعطیلی کارگاه بدلیل شیوع ویروس کرونا و اخذ تعهد از کارفرما مبنی بر بازگشت بکار کارگران بعد از سه ماه و آسیب پذیر بودن مشاغل کار فرمایان است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس عنوان کرد: این اقدام در راستای بهم نخوردن نظم زندگی کارگرانی است که موقتاً شغل خود را از دست داده اند و همچنین با هدف حفظ فرصت شغلی موجود و کمک به کارفرمایان مبنی بر از دست ندادن نیروهای انسانی متخصص در این شرایط بسیار سخت است و مقرر شده که از محل صندوق بیمه بیکاری به کارگران در مدت مزبور بیمه بیکاری پرداخت شود و در این زمینه اولویت پرداخت با کارگران مشاغل آسیب پذیر مصوب کشوری است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، او یادآور شد: مشاغل آسیب پذیر شامل مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان، مهمانسراها، اقامتگاه بوم گردی، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی، مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده، مراکز تولید و توزیع پوشاک و کیف و کفش، مجتمع‌های تفریحی، ورزشی، آموزشی و فرهنگی، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه است.

مختاری تاکید کرد: البته سایر درخواست‌های کارگران بعد از بررسی ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی استان و تایید متاثر بودن بیکاری موقت و تعلیق کارگران ناشی از شیوع ویروس کرونا، قابلیت استحقاق خواهد داشت.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس با بیان اینکه به دنبال این اقدام مناسب و شایسته قدردانی آقای دکتر شریعتمداری؛ ریاست محترم جمهوری نیز با دستور پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری برای حمایت از کارگران و کارفرمایان داده اند؛ اضافه کرد: با این اقدام عملاً گام بزرگی برای حمایت از صندوق مذکور به عمل آمد که با انجام این اقدام نسبت به حمایت‌های گذشته از کارگران بیکار شده، کاری منحصر به فرد صورت گرفته است و این حمایت در مقایسه با بسیاری از کشورها کم نظیر به نظر می‌رسد.

مختاری در خصوص حمایت‌های انجام و برنامه‌ریزی شده از کسب و کارها، بیان کرد: در کنار سایر تمهیداتی که دولت در سطوح کشوری واستانی به ریاست استاندار محترم فارس برای کارفرمایان همچون کمک‌های که سازمان تامین اجتماعی، امور مالیاتی و امور بانکی و ... صورت پذیرفته، پرداخت مشروط تسهیلات با نرخ ترجیحی ۱۲ درصد و زمان بازپرداخت دو ساله برای کارفرمایان که کسب و کار آن‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا آسیب جدی دیده اند، در نظر گرفته شده که گام مهمی برای حمایت جدی از کارفرمایان استان است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس به برنامه‌های اولویت دار اداره کل در سالجاری اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها با توجه به ضرورت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و در راستای حمایت جدی از سرمایه گذاری‌های موجود وحمایت از تولید کارگاه‌ها توسط جامعه کار وتولید تدوین شده است.

رئیس شورای هماهنگی دستگاه‌های اجرایی زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان فارس افزود: در این راستا تلاش برای حفظ فرصت‌های شغلی موجود و کمک به کارفرمایان کارگاه‌ها برای فعال‌تر شدن و برنامه ریزی جهت ایجاد اشتغال جدید با کمک تمامی کارفرمایان وکارگران مدنظر است. ضمن آنکه در وضعیت فعلی تولید در برخی کارگاه‌ها توسط جامعه کار فرمایی با صلاحدید ستاد مقابله با کرونا ستودنی و ضروری است.

مختاری همچنین در خصوص وضعیت سلامت کارگران در استان فارس با توجه به شیوع ویروس کرونا، گفت: خوشبختانه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وایمنی بواسطه مدیریت عالی کارفرمایان و همراهی کارگران در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ایمنی بسیار عالی بوده است به نحوی که بررسی‌های بازرسان کارو کارشناسان بهداشت حرفه‌ای نشان از رعایت جدی موارد بهداشتی ایمنی در اکثر کارگاه‌ها دارد.

او ادامه داد: در این زمینه تلاش جدی و شبانه روزی همکاران و راهبری مناسب تشکلات عالی کارفرمایی باعث شده است که خوشبختانه از بین ۵۲۲ هزار کارگری که در بیش از ۷۲ هزار کارگاه استان مشغول به کار هستند بر اساس گزارش بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی شیراز فقط ۵۰ نفر مشکوک به ابتلا به بیماری کرونا بودند که بجز دونفر نتیجه تست کرونای مابقی منفی بوده و خوشبختانه آن دو نفر مبتلا به کرونا که متعلق به دو کارخانه بودند هم در قرنطینه خانگی بسر می‌برند و و مراحل تکمیلی درمان خود را می‌گذرانند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس همچنین در پاسخ به یک شایعه در فضای مجازی مبنی بر شکایت اداره کار از کارفرمایان به دلیل عدم رعایت موارد بهداشتی و معرفی آن‌ها به دادگاه گفت: کارفرمایان استان طلایه داران و افتخارات این مرز بوم هستند وایمان دارم آن‌ها در کنار خانواده خود؛ کارگران وخانواده‌های کارگران خود را دوست دارند.

او تاکید کرد: انتشار چنین مطالبی مبنی بر شکایت از کارفرمایان کذب محض است و همانند همیشه در خدمت کارفرمایان وکارگران بوده‌ایم و امسال هم بیش از پیش در خدمت ان‌ها هستیم.

مختاری تاکید کرد: حمایت از سرمایه گذار و سرمایه گذاری را شرط لازم برای برون رفت از مشکلات می‌دانیم ودر این زمینه تعامل مثال زدنی ایجاد شده بین تشکلات کارگری وکارفرمایی و دولت در استان در سطح کشور بی نظیر است و به عنوان نمونه در مراجع حل اختلاف بیش از پنجاه درصد دعاوی به سازش فی مابین کارگران وکارفرمایان منجر شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، بیان کرد: خوشبختانه تمامی چالش‌های موجود را به صورت درون خانواده شرکای اجتماعی مدیریت کرده ایم و شکایتی هم به مراجع قضایی نداشته‌ایم، البته در این زمینه از کارفرمایان محترم رعایت پروتکل‌های بهداشتی وایمنی و توجه جدی به مصوبات ستاد مقابله با کرونا در استان را خواسته‌ایم.

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top