دانلود اپلیکیشن اندروید

دیدار استاندار فارس با سفیر دانمارک در ایران


عنایت الله رحیمی: آماده توسعه روابط فرهنگی، اقتصادی و توریستی با کشور دانمارک هستیم و جمهوری اسلامی ایران کشوری صلح جو است و از منافع ملی خود دفاع می‌کند.
 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در دیدار با دانی انان سفیر کشور دانمارک در جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه از سال 1357 با توجه به خواست مردم و بنیانگذار کبیر انقلاب سیاست های خارجی بر مبنای دوستی با همه ملت ها بنا نهاده است، عنوان کرد: دوستی و صلح میان ملت ها همواره پایدار است حتی اگر حکومت ها در مسیر این دوستی پایدار نباشند ، چرا که عمر دولت ها کمتر از ملت ها است.
 
نماینده عالی دولت در استان فارس روابط فرهنگی را اثر گذارترین نوع روابط دانست و افزود: روابط ایران و دانمارک سابقه ای طولانی دارد؛ هر چند معتقدیم شناخت دو ملت باید با تقویت روابط فرهنگی بیشتر شود.
 
استاندار فارس با تصریح اینکه ملت ایران ملتی مستقل ، آزادی خواه و انسان دوست هستند، اظهار کرد: ایران همواره ارتباط خوبی با اتحادیه اروپا به ویژه کشور دانمارک داشته و امروز انتظار داریم کشورهای عضو اتحادیه اروپا دور از فشارهای دیگران به مصوبات سازمان ملل و تعهدات خود به ایران پایبند باشند.
وی  با بیان اینکه ایران‌همواره به تعهدات خود پایبند بوده است، خاطرنشان کرد: بی تردید برهم زدن توافقات و مصوبات بین المللی از سوی آمریکا موجب ایجاد بی اعتمادی خواهد شد.
دکتر رحیمی با بیان اینکه ارزیابی ملت ایران از رابطه با کشور دانمارک مثبت است یاد آور شد: این کشور می تواند نقش موثری در تحکیم و تقویت روابط ایران و اتحادیه اروپا داشته باشد.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود دراین دیدار به بیان ظرفیت های متعدد استان فارس در حوزه های گوناگون پرداخت و با تاکید بر اینکه فارس مقیاسی کوچک از ایران است، عنوان کرد: این استان پهناور با 5 میلیون نفر جمعیت و 36شهرستان به مرکزیت شیراز در بخش های مختلف اقتصادی ، گردشگری، کشاورزی، صنعتی، معدنی، دانشگاهی و... پتانسیل های درخور توجه و رتبه های برتر در سطح ملی دارد.
وی همچنین به سابقه تاریخی کهن دیار فارس اشاره کرد و گفت: این سرزمین سابقه ای به بلندای 5 هزار سال در تاریخ دارد که 2500 سال از این تاریخ در قالب آثار بزرگی همچون پرسپولیس، مکروپولیس، پاسارگاد و... قابل دیدن و ملموس است.
 وجود محورهای ثبت شده جهانی همچون محور هخامنشی و ساسانی در استان فارس از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس به آن اشاره کرد.
 وی با بیان اینکه شهر شیراز به عنوان مرکز استان فارس شهر فلاسفه، عرفا، دانشمندان و بزرگان علم و ادب بوده و امروز نیز با دارا بودن بیش از 180 مرکز اموزش عالی از جمله دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه صنعتی  قطب دانشگاهی است. 
 وجود اقلیم چهار فصل در فارس، گرد هم آمدن اقوام و گروه های مختلف و اتحاد موجود میان آنها در استان، وجود 7 فرودگاه که 3 مورد از آنها بین المللی است و توجه گردشگران به استان فارس به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری از دیگر موضوعاتی بود که دکتر عنایت الله رحیمی در این دیدار به آنها اشاره کرد. 
نماینده عالی دولت در استان فارس به وجود زمینه های مختلف برای تقویت همکاری ها با کشور دانمارک اشاره کرد و گفت: این روابط می تواند در حوزه تبادل دانشجو، سرمایه گذاری های مشترک در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی، کارخانجات داروسازی  ، سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نوین همچون انرژی های بادی و خورشیدی... ایجاد شود. 
استاندار فارس با تاکید بر اینکه مجموعه تحت مدیریت او در استان فارس از توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی و توریستی با کشور دانمارک استقبال می کند، خاطرنشان کرد: کشور ایران و استان فارس یکی امن ترین مکان ها برای سرمایه گذاری است.
 دکتر رحیمی با بیان اینکه سیاست گذاری های دولت در استان فارس از سوی استانداری تعیین می شود، گفت: بی شک مدیریت ارشد استان فارس شهرداری ها و بخش خصوصی را به تسهیل سرمایه گذاری با شرکای بین المللی تشویق می کند.
 استاندار فارس در پایان خاطرنشان کرد: صلح همواره پایدار است  و هر جنگی در نهایت به صلح ختم می شود.
 وی با تاکید بر اینکه با ملت بزرگ و متمدن ایران باید با زبان احترام سخن گفته شود و زبان تهدید و تحریم بی اثر است، اظهار کرد:  ملت و حکومت ایران نیز تا زمانی که منافع ملی کشور رعایت شود هیچ مشکلی با دنیا ندارد. 
سفیر دانمارک در ایران در ادامه این دیدار گفت: در شیراز و استان فارس ظرفیت های زیادی در حوزه های اقتصادی و تجاری وجود دارد که می توان بر آن متمرکز شد.
وی با بیان اینکه قبل از اعمال تحریم های جدید ترامپ، صادرات دانمارک به ایران به بیشترین حد ممکن در سال 2017 میلادی رسیده بود، گفت: به رغم وجود تحریم ها و تاثیر آن بر روابط ایران،اما دانمارک تصمیم دارد که ارتباط خود را با این کشور گسترش دهد.
وی با بیان این مطلب که بخشی از تجارت دو طرفه ایران و دانمارک در پی وجود تحریم ها صدمه دیده،افزود: این وضعیت هرگز باعث نخواهد شد که تجارت و مرادوات دانمارک با ایران متوقف شود و علیرغم اینکه بعضی شرکت های دانمارکی بر خلاف خواست خود تصمیم به ترک ایران گرفته اند اما بعضی شرکت ها مانند بزرگترین شرکت داروسازی دانمارک تصمیم به ماندن در ایران گرفته اند که نماینده این شرکت نیز اکنون به استان فارس سفر کرده است.
سفیر دانمارک در ایران ادامه داد: بزرگترین شرکت داروسازی دانمارک تا حدود دو ماه آینده تولید خود در ایران را در کارخانه ای در کرج آغاز خواهد کرد.
وی اضافه کرد: این شرکت داروسازی دانمارکی انسولین تزریقی و قلمی در ایران تولید خواهد کرد که در فاز اول محصولات خود را در داخل ایران توزیع می کند و در فازهای بعدی تولیدات خود را به کشورهای همسایه ایران و منطقه صادر می کند.
انان ضمن بیان این نکته که این شرکت داروسازی دانمارکی با شرکت های دارویی استان فارس نیز همکاری دارد،اظهار داشت: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز بزودی اتوبوس دیابت در این شهر با کمک طرف های دانمارکی راه اندازی خواهد شد که هدف از ایجاد این اتوبوس این است که این شانس به افرادی که دچار فشار خون یا قند خون هستند داده شود تا همیشه بدن خود را چک و بیماری را کنترل کنند.

طراحی و اجرا: طراحی وب نیکو
Top